Ewa Piotrowska, Dyrektor Teatru Baj, została wybrana prezydentką POLUNIMY

Zdjecie portretowe Ewy Piotrowskiej, Dyrektor Teatru Baj wykonane na bordowym tle. Kobieta ubrana elegancko, w czarny kostium, jest usmiechnięta.

Z ogromną radością informujemy, że Ewa Piotrowska, Dyrektor warszawskiego Teatru Baj, została wybrana na stanowisko Prezydentki POLUNIMY – polskiej sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Lalkarzy UNIMA.

Wybory odbyły się 25 czerwca 2023 r. podczas Walnego Zgromadzenia POLUNIMY, które miało miejsce w Białostockim Teatrze Lalek. Nowe władze polskiej sekcji Stowarzyszenia zostały wyłonione, a Ewa Piotrowska stanęła na ich czele jako pierwsza kobieta w historii POLUNIMY pełniąca funkcję Prezydentki.

Ewa Piotrowska przez ostatnie 4 lata pełniła funkcję wiceprezydentki POLUNIMY, a teraz zostaje pierwszą kobietą, która stanęła na czele tego prestiżowego stowarzyszenia. Jej wybór jest nie tylko uznaniem dla jej pracy i zaangażowania, ale jest to niezwykle ważne wyróżnienie również dla Teatru Baj, którym kieruje, a którego obchody 95-lecia istnienia przypadają na ten wzniosły rok.

Warto wspomnieć, że Teatr Baj ma długą i zasłużoną historię związku ze stowarzyszeniem zrzeszającego lalkarzy, która przeplata się na wielu płaszczyznach od samego początku. POLUNIMA jest częścią Międzynarodowego Ośrodka Sztuki Lalkarskiej UNIMA, którego idea powstała w 1928 roku, dokładnie wtedy gdy zaczął działać Teatr Baj.

Dyrektorzy Teatru Baj zawsze uczestniczyli w polskich i międzynarodowych spotkaniach UNIMA i POLUNIMA, a Bajowe spektakle często gościły na organizowanych przez stowarzyszenia festiwalach i przeglądach. W latach 1972-1980, gdy dyrektorem generalnym UNIMA był Henryk Jurkowski, biuro organizacji zostało przeniesione do Warszawy, a zarząd przez pewien czas miał swoją siedzibę w pomieszczeniach Teatru Baj.
W Teatrze Baj swoją siedzibę miała także redakcja, wydawanego przez POLUNIMĘ czasopisma „Teatr Lalek”.

Życzymy wielu sukcesów zarówno Pani Prezydent, jak i dla całego Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA.

Warszawa, 26.06.2023