Z ogromnym smutkiem i żalem żegnamy pana Janusza Ryla-Krystianowskiego, wybitnego twórcę teatru lalek, reżysera, aktora, pedagoga, autora sztuk, dyrektora Teatru Animacji w latach 1989-2014, artystę współpracującego także z Teatrem Baj.
W napisanym w zeszłym roku orędziu z okazji Światowego Dnia Lalkarstwa, życzył ludziom teatru:
„Z okazji naszego święta chciałbym wszystkim polskim lalkarzom życzyć, by realizowali swój zawód w teatrach rzemieślniczo sprawnych, artystycznych, tworzonych wyłącznie z ludźmi, którzy uznali ten gatunek za własny, bez kompleksów i czołobitności wobec tak zwanego dramatu. W teatrze nawiązującym do tradycji, lecz także eksperymentującym w poszukiwaniu nowych dróg. W teatrze wyprzedzającym w potrzebach intelektualnych swoich widzów, a nie tylko dorównującym ich gustom. W teatrze dobrej literatury i sensu, sensu, sensu….”.
Te życzenia w bardzo wyrazisty sposób pokazują jak myślał o teatrze, jak bardzo traktował go poważnie, ale jednocześnie nie chciał stawiać mu spiżowego pomnika. Teatr był jego życiem, pasją, wielkim umiłowaniem i spełnieniem marzeń.
Nieobecność Janusza Ryla-Krystianowskiego jest dla teatru lalek w Polsce wielką wyrwą i brakiem, którego nie da się zastąpić. Pocieszenie możemy odnaleźć jedynie w spektaklach, które wciąż są licznie obecne na polskich scenach. Spróbujemy ogrzać się w ich cieple i utulić tę nieopisaną stratę. Dziękujemy za nie z całego serca. I za przyjaźń, za współdzieloną radość, i każdą, nawet najmniejszą, teatralną naukę.
Rodzinie, Bliskim, Przyjaciołom
Pana Janusza Ryla-Krystianowskiego
składamy serdeczne wyrazy współczucia.
Dyrekcja i Pracownicy
Teatru Baj w Warszawie
Janusz Ryl-Krystianowski – polski lalkarz, reżyser teatralny, dyrektor teatrów lalkowych. Pracował jako aktor-lalkarz w Teatrze Lalek „Arlekin” w Łodzi oraz w Teatrze Lalki i Aktora „Pinokio” w tym samym mieście. Od 1980 do 1989 był dyrektorem Teatru Animacji w Jeleniej Górze, następnie do 2014 zajmował stanowisko dyrektora artystycznego Teatru Animacji w Poznaniu. Wyreżyserował kilkadziesiąt spektakli lalkowych w różnych teatrach, w tym w Teatrze Baj w Warszawie spektakle: „Bajka o szczęściu” i „Szałaputki”.
Odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Wyróżniany na festiwalach teatrów lalek.
Fot. Tomasz Zakrzewski, zdjęcie z archiwum i dzięki uprzejmości Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum”