Vilniaus teatras „Lėlė” w Teatrze Baj.

Na scenie trzech aktorów ze scenograficznymi ptakami oraz po lewej stronie zdjęcia, stary aparat fotograficzny na statywie

Dzisiaj mieliśmy ogromną przyjemność gościć Vilniaus teatras „Lėlė”.

Cieszymy się z nawiązanej współpracy polsko-litewskiej, której efektów będziecie mogli doświadczyć w przyszłości. Spektakl pt. „Czerwona księga” to historia bliska ekologii, opowiadająca o ginących gatunkach ptaków.

Tytuł widowiska, do którego wierszowany tekst napisała Nijolė Indriūnaitė, nawiązuje do „Czerwonej księgi gatunków zagrożonych”. Jest to oficjalny rejestr zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt, opracowywany przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody. Niektóre kraje, w tym Polska i Litwa, mają własne czerwone księgi.
Spektakl jest doskonałym pretekstem do rozmowy o ptakach, o niektórych gatunkach, których już w naturze nie ma.

Wg reżyserki Ewy Piotrowskiej, „celem spektaklu jest, żeby w ogóle opowiadać o zwierzętach, ptakach, których nie ma, żeby przypominać nazwy tych zwierząt, zainteresować najmłodsze pokolenie ptakami, zwierzętami i nie tylko, tymi ginącymi”.

Spektakl został osadzony w klimacie retro, ptaki pomieszane są ze starymi przedmiotami tak, że czasem trudno odróżnić jedno od drugiego. Można odnieść wrażenie, że reżyserka wraz ze scenografką zabierają widzów w podróż po… zakurzonym strychu.

Nasi mali widzowie zdradzili nam dziś dwa ulubione gatunki ptaków, były nimi papuga i wróbel.