Prapremiera „Mary, łowczyni skamielin”

Już 29 maja odbędzie się prapremiera sztuki „Mary, łowczyni skamielin” w reżyserii Tomasza Kaczorowskiego. Ten niezwykły spektakl stwarza widzom szansę na przeniesienie się do świata pełnego wrażliwości i czułości oraz daje możliwość nauczenia się od młodej bohaterki uważności po to, by tak jak ona móc odkrywać ślady niewidoczne dotychczas dla innych.

Sztuka inspirowana jest prawdziwą historią Mary Anning – małej dziewczynki, a jednocześnie wielkiej paleontolożki, która żyła na przełomie XVIII i XIX wieku w południowej Anglii. Gdyby jednak nie jej pasja, cierpliwość i uczciwość wobec siebie oraz innych, nigdy byśmy o niej nie usłyszeli. Ma wiedzę i szczęście, których zazdrości jej dwóch nie całkiem poważnych, ale za to całkiem sprytnych paleontologów, odkupujących od niej jej archeologiczne odkrycia, czyli skamieliny. Całe dnie spędza nad morzem szukając znaków mijającego czasu.

Żyjemy w świecie pełnym komputerów, samolotów, robotów i innych udogodnień. Mary Anning żyła w czasach, w którym te wszystkie ulepszenia jeszcze nie zostały wynalezione. A Dinozaury żyły w świecie, w którym nie było jeszcze ludzi. A gdybyśmy teraz i my, i prehistoryczne stwory, przenieśli się do czasów Mary Anning i sprawdzili co te wielkie jaszczury sądzą o ludziach i świecie, który sobie stworzyli? Wspólnie z nią zachwyćmy się odkopywaniem przeszłości.

Tekst został nagrodzony w 31. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Spektakl powstał w ramach projektu „Praska Dorożka Teatralna”. Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu miasta stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.

Patronat nad spektaklem objęło Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN oraz Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki. Patronat mediany sprawują: TVP 3 Warszawa, MiastoDzieci.pl, CzasDzieci.pl, Mamo to ja, Viva, Fundacja Kosmos dla Dziewczynek, egaga.pl, Qlturka.pl i Teatr dla wszystkich.

Spektakl będzie można zobaczyć:

PRAPREMIERA 29 maja o godz. 16:00 – ul. Szwedzka 2 (obowiązują zaproszenia)

30 maja o godz. 17:30 – Zoo Market, al. Solidarności 55 (Spektakl w ramach Dnia Dziecka z Bajem poprzedzi warsztat paleontologiczny przygotowany z Muzeum Ewolucji. Warsztat w godzinach 15:00-17:00)

2 czerwca o godz. 16:00 – boisko przy Towarzystwie Przyjaciół Dzieci, ul Wileńska 55/57

5 czerwca o godz. 16:00 – plac przed Teatrem Rampa, ul. Kołowa 20

6 czerwca o godz. 16:00 – plac przed CHONO LULU, ul. Mińska 25

18 czerwca o godz. 16:00 – BarBazaar, ul Ząbkowska 12

26 czerwca o godz. 16:00 – plac przy Domu Sąsiedzkim „Moje Szmulki”, ul. Łochowska 39

27 czerwca o godz. 14:00 – plac przy ARTHOUSE, ul. Kołowa 18