Pożegnanie Pawła Królikowskiego

Smutkiem i żalem napełniła nas wiadomość o śmierci Pana Pawła Królikowskiego.

Słowa, które napisał rok temu jako Prezes ZASP-u w orędziu na Międzynarodowy Dzień Teatru najlepiej obrazują to, kim był i jak pojmował teatr, sztukę, rolę aktora:

„ (…) AKTOR. Nie może nim być każdy, ale on może być wszędzie. Bez względu na to gdzie i kiedy rozłoży swój kram, tam będzie jego teatr. Czy przed okiem kamery, przed mikrofonem w radio, na deskach estrady, czy stadionu, w internecie. Czy to Teatr Narodowy lub Comédie-Française, czy też lecąc na bungee, drąc się przy tym jakimś tekstem Herberta. Czy z bajkami Tuwima, Brzechwy, Konopnickiej w dziecięcym przytułku – wszędzie tam będzie jego teatr. I nigdy, na szczęście, nie braknie dla niego miejsca we wszechświecie… mediów…? I w duszach ludzi”.

I sam tak żył, tak tworzył. Można by potraktować tę wypowiedź jako Jego credo, a dziś odczytać jako epitafium.

Próbując, w tym samym Orędziu, odpowiedzieć, jaki jest, jaki powinien być teatr, napisał: „Nie ma gotowego wzorca, jednej odpowiedzi. Punktu zaczepienia, jakiegokolwiek, też nie uświadczam”. Działał ponad podziałami. Swoim podejściem do sztuki i życia zdobywał serca. Posiadał dar łączenia ludzi, pokoleń i środowisk.

Śmierć Pawła Królikowskiego jest wielką stratą dla polskiego teatru, filmu, telewizji – dla  polskiej sztuki audiowizualnej. Dziękujemy za role, którymi się trwale w niej zapisał. W niej i  w nas – ludziach Teatru oraz w tysiącach widzów, którzy Go pokochali.

Rodzinie, Bliskim, Przyjaciołom
Pana Pawła Królikowskiego
składamy serdeczne wyrazy współczucia
.

Dyrekcja i Pracownicy
Teatru Baj w Warszawie

*  *  *

Paweł Królikowski (1 kwietnia 1961 – 27 lutego 2020) – aktor. Działał w obszarze teatru, filmu i telewizji. W 2018 roku został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. Od kwietnia 2018 do lutego 2020 roku był Prezesem Związku Artystów Scen Polskich – Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji (ZASP).