Poetycka historia o przemijaniu ponownie na scenie Teatru Baj.

W dniu 13 czerwca Teatr Baj zaprasza widzów na spektakl „Gęś, Śmierć i Tulipan” w reżyserii Marcina Jarnuszkiewicza. Inspiracją do stworzenia scenariusza sztuki była książka o tym samym tytule autorstwa Wolfa Erlbrucha. O wyjątkowości przedstawienia może świadczyć fragment jednej z popremierowych recenzji  – „(…) takiej propozycji (lalkowej!) w Warszawie jeszcze nie było”.

Pewnego dnia Gęś spotyka Śmierć. Nie… Pewnego dnia Gęś zauważa Śmierć, która przecież towarzyszyła jej od zawsze, od dnia narodzin. Jak teraz zmieni się jej świat? Czy życie ze Śmiercią u boku aż tak bardzo będzie różniło się od dotychczasowego?

Teatr podjął się zadania opowiedzenia o trudnym temacie w niezwykle subtelnej i metaforycznej formie. Historia tytułowej Gęsi, która stopniowa odkrywa realia kruchości swojego życia jest w rzeczywistości uniwersalną przypowieścią o życiu każdego z nas. Twórcy idąc w ślad za autorem książkowego pierwowzoru snują opowieść o nieuniknionej perspektywie w sposób pełen szacunku, nie sięgając ani razu po widowiskowe i skrótowe rozwiązania dramaturgiczne. Nieśpiesznie prowadzona narracja pozawala w skupieniu głęboko zanurzyć się w ostatniej, niezwykle emocjonalnej podróży bohaterki spektaklu. Wyjątkową atmosferę tworzy nie tylko poważny temat ale także nastrojowa muzyka, minimalistyczna oszczędność tekstu i melancholijna scenografia. Spektakl to artystyczne zaproszenie dla wyobraźni dziecięcego widza. Celem twórców jest wyruszenie we wspólnej podróży, w trakcie której widzowie otrzymują poetycką lekcję na temat nierozerwalności życia i śmierci.  

Premiera spektaklu na scenie przy Jagiellońskiej odbyła się w 2013 roku. Od tego czasu przedstawienie w reżyserii Marcina Jarnuszkiewicza było wielokrotnie nagradzane na krajowych festiwalach lalkowych. Uhonorowane zostało również ATESTEM Polskiego Ośrodka ASSITEJ – Świadectwo Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego (Warszawa, 2015).

Spektakl przeznaczony jest dla widzów od 10 roku życia.

Przedstawienie odbędzie się 13 czerwca o godzinie 17:00 w Teatrze Baj przy ul. Jagiellońskiej 28.  

Bilety na spektakl dostępne są w kasie Teatru i na stronie internetowej www.teatrbaj.pl