Podsumowanie projektu polsko – norweskiego

W dniu 18 listopada 2023 r. odbyła się konferencja podsumowująca projekt pod nazwą „Dziecko – Dorosły – leksykon wrażliwości” realizowana ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) 2014-2021.  Partnerem projektu jest norweski teatr Det Norske Teatr.
Podczas spotkania była to doskonała okazja do rozmowy z twórcami, aktorami i osobami zaangażowanymi w projekt oraz w spektakl „Dziewczynka ze skrzypcami” autorstwa tegorocznego Noblisty Jona Fossego, w reż. Ewy Piotrowskiej, a także do bliższego poznania kultury norweskiej i jej wpływu na polski teatr.

Pozwolimy sobie i tu podzielić się z Wami wybranymi informacjami:

W trakcie projektu zagraliśmy 24 spektakle (19 spektakli w siedzibie Teatru Baj w Warszawie, 3 spektakle w Oslo na Międzynarodowym Festiwalu Jona Fossego, 1 spektakl na VI Festiwalu małych Prapremier w Wałbrzychu, 1 spektakl na 29. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek ,,Spotkania” w Toruniu).
Spektakle łącznie obejrzało 2 890 osób.

Organizacja towarzyszących spektaklom spotkań edukacyjnych i warsztatów a przygotowanie scenariusz lekcji dla nauczycieli.

Spektaklom towarzyszyły warsztaty i spotkania edukacyjne prowadzone przez zespół edukacyjny Teatru Baj, w składzie: Elżbieta Bieda, Marta Gryko-Sokołowska, Andrzej Bocian i Oskar Lasota.

Łącznie odbyło się 37 spotkań i warsztatów edukacyjnych, w których wzięło udział 1543 uczestników.

Nauczyciele, pedagodzy, ale także rodzice i opiekunowie mieli możliwość skorzystania z autorskiego scenariusza lekcji, który mógł być zrealizowany zarówno przed, jak i po obejrzeniu spektaklu. Scenariusz sprawdzał się także jako wstęp do rozmowy między opiekunami/rodzicami a dziećmi i młodzieżą.

Aplikacja „Marionetka”

Nowoczesne czasy wymagają nowoczesnego, kompleksowego podejścia. Projektowi towarzyszy zaprojektowana i stworzona w ramach projektu aplikacja „Marionetka”.

Dzieci i młodzież mają możliwość stworzyć i zaanimować swoją lalkę teatralną wykazując się wiedzą i znajomością świata teatru. Im więcej dzieci pamiętają z wizyty w teatrze i im więcej będą chciały się dowiedzieć, tym wykreowana w grze lalka będzie atrakcyjniejsza i bardziej energiczna. Przy okazji odbiorcy mogą poznać trochę teatralnych, trudnych słów, którymi potem można zaskakiwać koleżanki i kolegów.

Warsztaty dla młodych dramaturgów

We współpracy z partnerem Det Norske Teatret i dramturżką spektaklu Ingrid Weme Nilsen zorganizowaliśmy warsztaty dramturgiczne dla młodych dramaturgów.

Ingrid Weme Nilsen podzieliła się z uczestnikami warsztatów swoim doświadczeniem dramaturgicznym, które zdobywała, pracując przy ponad 60 projektach w norweskim teatrze. Opowiedziała o współpracy z reżyserami i autorami dramatów, zarówno z tymi doświadczonymi, jak i ze wschodzącymi gwiazdami dramatopisarstwa.

W dwudniowym warsztacie wzięło udział 16 osób rozpoczynających teatralną przygodę.

Nagrody

W trakcie trwania projektu spektakl „Dziewczynka ze skrzypcami” otrzymał następujące nagrody:

  • Jury plebiscytu Słoneczniki 2023 na najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci przyznało przedstawieniu nagrodę w kategorii „Sztuki wizualne”. Spektakl był także nominowany w  kategorii Muzyka.
  • Na Festiwalu Małych Prapremier w Wałbrzychu Adriana Paprocka zdobyła nagrodę za najlepszą rolę kobiecą, wcielając się w tytułową „Dziewczynkę ze skrzypcami”.
  • Na 29. Międzynarodowym Festiwal Teatrów Lalek ,,Spotkania” Jury profesjonalne przyznało Teatrowi Baj następujące nagrody:
    –  Nagrodę Grand Prix otrzymał spektakl pt. „Dziewczynka ze skrzypcami” w reż. Ewy Piotrowskiej
    –  Nagrodę w kategorii najlepsza rola kobieca otrzymała Adriana Paprocka (tytułowa Dziewczynka)
    – Wyróżnienie za spektakl otrzymał Marek Rzewuski (autor projekcji)