Premiera spektaklu pt. „Nieopodalja”  w reż. Marka Idzikowskiego

Plakat do spektaklu pt. Nieopodalja przedstawia postać - twarz dziecięcą profilem na której jest wiele elementów takich jak chmury, drzewa, korona, wulkan, walizka, kufer, kamienice, drewniana chatka.

27 maja 2022 w Teatrze Baj odbędzie się premiera spektaklu pt. „Nieopodalja” w reżyserii Marka Idzikowskiego. Przedstawienie powstało w ramach projektu: „Praska Dorożka Teatralna” realizowanego dzięki Zintegrowanemu Programowi Rewitalizacji m.st. Warszawy. Spektakl skierowywany jest dla wszystkich, którzy wierzą w siłę wyobraźni.

 „Nasza historia ma opowiadać o momencie w życiu dziecka, w którym zaczyna ono postrzegać świat jako swój. Wcześniej, zainstalowane w rzeczywistości przez rodziców, widziało świat taki, jaki został zaprezentowany przez dorosłych. Wszystko miało swoje nazwy. Teraz jednak imiona rzeczy, miejsc, pragnień, smutków, niechęci i fascynacji zostają zakwestionowane…”
– zdradzają realizatorzy spektaklu.

Dla autora tekstu – Piotra Fronia –  studenta Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, będzie to spektakl dyplomowy.

Opis spektaklu:

Był sobie kiedyś Chłopiec, który w oczekiwaniu na mamę bawił się znalezioną na Pradze Rzeczą.
Ta Rzecz miała magiczną moc zmieniania się w to, w co się chce. Została jednak porwana, a Chłopiec, podążając za nią, przeszedł przez Zabieracz – tajemniczy portal – i trafił do niezwykłej krainy niechcianych rzeczy. Okazało się to początkiem prawdziwej przygody, w której towarzystwa dotrzymuje Chłopcu niecodzienna drużyna poszukiwaczy.

„Nieopodalja” to spontanicznie tworzona rzeczywistość. Historia o gubieniu, poszukiwaniu
i znajdowaniu tej dziecięcej opowieści w sobie.

premiera: 27 maja 2022

Twórcy:

autor i dramaturg: Piotr Froń
reżyseria i scenografia: Marek Idzikowski
kostiumy: Julita Goździk
muzyka: Maurycy Idzikowski
inspicjent: Karolina Zbrożek
koordynator projektu: Maciej Górnicki – Olszewski

Obsada:
Agnieszka Sawicka  – Mappa
Jerzy Dowgiałło  – Lalak
Michał Murawski  –  Chłopiec

O powstaniu spektaklu i rewitalizacji:

Teatr Baj od 2016 roku realizuje projekty rewitalizacyjne, zmieniające oblicze prawobrzeżnej Warszawy. Dzięki Rewitalizacji zmienił się również sam Teatr, ponieważ wyremontowany i wyposażony został nasz budynek. Do tej pory realizowaliśmy projekty, z którymi wychodziliśmy do mieszkańców – prezentując spektakle i zapraszając na warsztaty plenerowo. W ostatnim roku realizacji Programu zapraszamy widzów do naszej siedziby, żeby podkreślić, że rewitalizacja to złożony proces, obejmujący tematy architektoniczne, urbanistyczne, społeczne, edukacyjne i kulturalne. Realizując w ramach projektu spektakl i zapraszając na niego widzów za darmo do naszego wyremontowanego budynku, pokazujemy, jak wszystkie kwestie związane z rewitalizacją łączą się w całość.

Spektakl powstał w ramach projektu: „Praska Dorożka Teatralna” realizowanego dzięki wsparciu finansowemu m.st. Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.
Przedstawienie współfinansowane jest przez Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie w ramach programu Fundusz na Start.

Spektakle przedpremierowe:
24 maja 2022, godz. 15:00,
25 maja 2022, godz. 11:30
26 maja 2022, godz. 11:30, 15:00
27 maja 2022, godz. 12:00

Premiera: 27 maja 2022, godz. 17:00, 19:00

Miejsce: Teatr Baj (mała scena), Jagiellońska 28, Warszawa
Spektakl bezpłatny. Pierwszeństwo udziału w spektaklu: zorganizowane grupy szkolne i widzowie indywidualni  z Obszaru Rewitalizacji (dzielnice Praga-Południe, Praga-Północ i Targówek)
Więcej informacji oraz terminy spektakli: https://teatrbaj.pl/repertuar/nieopodalja