Elżbieta Bielińska uhonorowana Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz najważniejszą nagrodą sekcji Teatrów Lalkowych HENRYK

Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz najważniejszą nagrodę sekcji Teatrów Lalkowych HENRYK przyznano Elżbiecie Bielińskiej.


Elżbieta Bielińska jest etatową aktorką Teatru Baj od 1984 roku. Przez ten czas zagrała w ponad 40 premierowych tytułach. Doskonale sprawdza się jako pedagog, zwłaszcza młodzieży i dorosłych. To aktorka niezwykle czuła i precyzyjna. Doskonale odnajduje się w animacji, co w największym stopniu pokazała w spektaklu „Gęś, Śmierć i Tulipan” wyreżyserowanym przez Marcina Jarnuszkiewicza. Spektakl zdobył wiele nagród na polskich i zagranicznych festiwalach. W 2015 roku otrzymał Atest Polskiego Ośrodka ASSITEJ – Świadectwo Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego. Aktualnie można ją oglądać w spektaklach: „Plastusiowy Pamiętnik” w reż. Lecha Chojnackiego, Przygody kota Filemona” w reż. Agaty Kucińskiej, „Gęś, Śmierć i Tulipan” w reż. Marcina Jarnuszkiewicza, „Ja, Maluch i morze” w reż. Marka Zákosteleckýego oraz „Dziadek do orzechów” w reż. Ewy Piotrowskiej. W Teatrze Baj pełniła również funkcję instruktora podczas warsztatów dla nauczycieli, specjalnych zajęć przygotowanych dla młodzieży, a także, podczas zajęć z seniorami. W 2008 roku została uhonorowana Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Ulubiona bajka z dzieciństwa Elżbiety Bielińskiej to „Pchła Szachrajka”. Role w spektaklach Teatru Baj, które darzy największą sympatią to rola Gęsi w spektaklu „Gęś, śmierć i tulipan” i rola Człowieka-Zegara w „Dziadku do orzechów”. Bohater, którego chciałby zagrać powinien być inny niż postaci w których wcielała się do tej pory.