Elżbieta Bieda uhonorowana Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Podczas poniedziałkowej uroczystości Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” uhonorowana została Elżbieta Bieda.


Elżbieta Bieda jest etatową aktorką Teatru Baj od 1985 roku (wcześniej w latach 1984-85 była aktorką w Teatrze Lalka w Warszawie). Przez ten czas zagrała w ponad 30 premierowych tytułach. Jest członkiem zespołu edukacyjnego – przygotowuje i prowadzi warsztaty oraz działania animacyjne. Pracowała z mieszkańcami warszawskiej Pragi w ramach działań rewitalizacyjnych tworząc spektakle, animacje, scenariusze. Prowadzi też warsztaty i spotkania dla osób z różnym stopniem niepełnosprawności realizowane w ramach programu Baj bez barier. Brała udział w polsko-meksykańskim projekcie „Dzieci z Santa Rosa”, w ramach którego powstał spektakl „Jeśli nie powiesz, kto będzie wiedział?” w reż. Ewy Piotrowskiej. Ze spektaklem odwiedziła nie tylko polskie sceny, ale także teatry w Słowacji, Czechach, na Węgrzech i na Litwie. Z sukcesem łączy różne dziedziny sztuki. Z tej fascynacji narodził się wymyślony, zaprojektowany scenograficznie i wyreżyserowany przez nią (wspólnie z Markiem Zimakiewiczem) spektakl „Książeczka”, który okazał się jednym z częściej pojawiających się na festiwalach i jednym z częściej nagradzanych przedstawień. W 2008 roku została uhonorowana Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Ulubiona bajka z dzieciństwa Elżbiety Biedy to ta opowiadana jej przez babcię o ubogiej, wyszydzanej dziewczynce, która pomagała samotnej staruszce. Role w spektaklach Teatru Baj, które darzy największą sympatią to pani major, ze spektaklu „Jeśli nie powiesz, kto będzie wiedział” i rola szalonej myszki ze spektaklu „Ach, ta Mysia!”. Bohater, którego chciałby zagrać to Mary Poppins.