Teatr wiem co to

Program edukacyjny „teatr wiem co to” adresowany jest do dzieci od piątego roku życia. Podczas tematycznych spotkań uczestnicy nie tylko zdobywają podstawową wiedzę o teatrze, ale mają możliwość „dotknięcia teatru”, poznawania go przez działanie.
Program przeznaczony jest dla grup zorganizowanych – głównie z placówek edukacyjnych i realizowany jest w formie spotkań lub warsztatów.

Prowadzimy także warsztaty bez barier, które polegają na dostosowaniu sposobu realizacji tematu do specjalnych potrzeb grupy, np. osób z niepełnosprawnością intelektualną, z autyzmem, z dysfunkcjami wzroku lub słuchu.

Teatr – co to za miejsce? Sekrety teatralnych kulis

Dzieci odkrywają teatr jako miejsce. Poznają, jak zbudowana jest scena i co się kryje za kulisami. Dowiadują się też, kto jest potrzebny, aby można było zagrać spektakl.
czas trwania: 45 minut

Czy rzeczy żyją naprawdę? Teatr przedmiotu

Temat ten dotyka serca teatru lalek, jakim jest animacja, czyli ożywianie. W teatrze lalek można ożywiać nie tylko lalki, ale także rzeczy, które są w stanie przedstawić niesamowite historie. Pod okiem aktora dzieci będą próbowały tchnąć duszę w przedmioty i skłonić je do zagrania w teatrze.
czas trwania: 45 minut

Aktor – kto to? O pracy i warsztacie aktora

Uczestnicy dowiadują się, co trzeba umieć, aby zostać aktorem i sami próbują posiąść aktorskie umiejętności. Ćwiczą oddech, dykcję, głośne mówienie, próbują wcielić się w różne postacie. Odkrywają, co trzeba zrobić, aby na scenie stać się kimś innym. Poznają, co to jest rola, scenariusz i kim jest reżyser.
czas trwania: 45 minut

Jak się to to rusza? O różnych rodzajach lalek teatralnych

Podczas spotkania dzieci poznają różne rodzaje lalek teatralnych, zarówno te klasyczne (kukły, pacynki, jawajki, marionetki), jak i te, które są owocem nieskrępowanej wyobraźni scenografa. Odkrywają sekrety ożywiania lalek i próbują sztuki animacji. W spotkaniu są wykorzystywane lalki z dawnych przedstawień Baja.

czas trwania: 45 minut

Co się kryje za maską? Skąd się wzięła maska i jaką pełni funkcję?

Spotkanie adresowane do dzieci w wieku powyżej 7 lat – podczas zajęć poznają historię maski teatralnej i różne rodzaje masek. Dzięki specjalnie wykonanym przez teatralną pracownię modelom masek ze starożytnej Grecji, z japońskiego teatru no i włoskiej komedii dell’arte uczestnicy zajęć mogą poznać historyczne typy masek. Wspólnie z prowadzącym odkrywają, jakie funkcje maska pełni w teatrze także dzisiaj, w jaki sposób przeobraża aktora i jakie są zasady gry w masce. Sami też mają możliwość doświadczenia przemiany, jaka dokonuje się, kiedy ubierze się maskę.

czas trwania: 45 minut

Co jest po drugiej stronie cienia? Rzecz o teatrze cieni

Teatr cieni to jeden z rodzajów teatru formy, teatru lalek. Ma długą i bogatą tradycję, zwłaszcza w Azji i Indonezji. Ale kto z nas nie próbował spontanicznie wykorzystać cieni z odpowiednio ułożonych dłoni do przedstawienia krótkiej scenki na ścianie przy świetle nocnej lampki? Cienie mają w sobie coś tajemniczego i odrealnionego. Uczestnicy dowiedzą się, jak w prosty sposób można zorganizować przedstawienie teatru cieni oraz poznają zasady animacji profesjonalnych lalek cieniowych.

czas trwania: 60 minut

Jak się tworzy spektakl? O roli reżysera, kompozytora i scenografa

Uczestnicy dowiadują się, kto projektuje dekoracje i kostiumy, kto komponuje muzykę, kto pracuje z aktorami i kto jest odpowiedzialny za całość spektaklu. W teatrze przynajmniej dwa miesiące przygotowuje się premierowe przedstawienie. Na warsztatach mamy o wiele mniej czasu, ale chcemy zaproponować uczestnikom przygotowanie krótkiej scenki. Będą pracować wspólnie, zespołowo jak w teatrze, pod czujnym okiem reżysera. Jedni będą scenografami, inni muzykami, a jeszcze inni aktorami. Spotkanie dla dzieci od 7 roku życia.

czas trwania: 60 minut

Teatralne czarowanie, czyli jak się tworzy czarny teatr?

Czarny nie znaczy smutny czy straszny. Nazywa się tak, ponieważ do tego, żeby powstał, potrzebne jest całkowicie wyciemnione pomieszczenie. Aby przedstawić za pomocą techniki czarnego teatru jakąś opowieść, konieczne jest jeszcze odpowiednie światło, przedmioty (najlepiej białe) i aktorzy, którzy nimi poruszają. Zapraszamy na spotkanie wszystkich, którzy chcą zobaczyć, jak to działa, i wyczarować na specjalnie przygotowanej scenie własne, krótkie historie.

czas trwania: 60 minut

Zapisz się do naszego newslettera