Teatr wiem co to
Program edukacyjny „teatr wiem co to” adresowany jest do dzieci od piątego roku życia. Podczas tematycznych spotkań uczestnicy nie tylko zdobywają podstawową wiedzę o teatrze, ale mają możliwość „dotknięcia teatru”, poznawania go przez działanie.
Program przeznaczony jest dla grup zorganizowanych – głównie z placówek edukacyjnych i realizowany jest w formie spotkań lub warsztatów.
Prowadzimy także warsztaty bez barier, które polegają na dostosowaniu sposobu realizacji tematu do specjalnych potrzeb grupy, np. osób z niepełnosprawnością intelektualną, z autyzmem, z dysfunkcjami wzroku lub słuchu.
Chętnie odpowiemy na pytania i pomożemy w wyborze zajęć: bow@teatrbaj.pl, tel. 22 487 17 19, 789 142 249
Przygotowaliśmy i przeprowadziliśmy dla Was setki godzin warsztatów, lekcji teatralnych i spotkań edukacyjnych. W ostatnim czasie jednak nie zawsze możemy spotkać się osobiście. Znaleźliśmy rozwiązanie i namawiamy Was bardzo serdecznie na spotkania online. Nasz zespół edukacyjny, złożony z aktorów Teatru Baj, przygotuje Wam najciekawsze i możliwie najbardziej interaktywne warsztaty w ramach naszego programu Teatr wiem co to. Wybierzcie temat, możecie go z nami też skonsultować, a my dostosujemy wszystko do Waszych potrzeb i oczekiwań. Do zobaczenia! https://youtu.be/KSWHrJcHC18
Czy rzeczy żyją naprawdę? Teatr przedmiotu
Temat ten dotyka serca teatru lalek, jakim jest animacja, czyli ożywianie. W teatrze lalek można ożywiać nie tylko lalki, ale także rzeczy, które są w stanie przedstawić niesamowite historie. Pod okiem aktora dzieci będą próbowały tchnąć duszę w przedmioty i skłonić je do zagrania w teatrze.
czas trwania: 45 minut
Aktor – kto to? O pracy i warsztacie aktora
Uczestnicy dowiadują się, co trzeba umieć, aby zostać aktorem i sami próbują posiąść aktorskie umiejętności. Ćwiczą oddech, dykcję, głośne mówienie, próbują wcielić się w różne postacie. Odkrywają, co trzeba zrobić, aby na scenie stać się kimś innym. Poznają, co to jest rola, scenariusz i kim jest reżyser.
czas trwania: 45 minut
Jak się to to rusza? O różnych rodzajach lalek teatralnych
Podczas spotkania dzieci poznają różne rodzaje lalek teatralnych, zarówno te klasyczne (kukły, pacynki, jawajki, marionetki), jak i te, które są owocem nieskrępowanej wyobraźni scenografa. Odkrywają sekrety ożywiania lalek i próbują sztuki animacji. W spotkaniu są wykorzystywane lalki z dawnych przedstawień Baja.
czas trwania: 45 minut
Co się kryje za maską? Skąd się wzięła maska i jaką pełni funkcję?
Spotkanie adresowane do dzieci w wieku powyżej 7 lat – podczas zajęć poznają historię maski teatralnej i różne rodzaje masek. Dzięki specjalnie wykonanym przez teatralną pracownię modelom masek ze starożytnej Grecji, z japońskiego teatru no i włoskiej komedii dell’arte uczestnicy zajęć mogą poznać historyczne typy masek. Wspólnie z prowadzącym odkrywają, jakie funkcje maska pełni w teatrze także dzisiaj, w jaki sposób przeobraża aktora i jakie są zasady gry w masce. Sami też mają możliwość doświadczenia przemiany, jaka dokonuje się, kiedy ubierze się maskę.
czas trwania: 45 minut
Co jest po drugiej stronie cienia? Rzecz o teatrze cieni
Teatr cieni to jeden z rodzajów teatru formy, teatru lalek. Ma długą i bogatą tradycję, zwłaszcza w Azji i Indonezji. Ale kto z nas nie próbował spontanicznie wykorzystać cieni z odpowiednio ułożonych dłoni do przedstawienia krótkiej scenki na ścianie przy świetle nocnej lampki? Cienie mają w sobie coś tajemniczego i odrealnionego. Uczestnicy dowiedzą się, jak w prosty sposób można zorganizować przedstawienie teatru cieni oraz poznają zasady animacji profesjonalnych lalek cieniowych.
czas trwania: 45 minut
Jak się tworzy spektakl? O roli reżysera, kompozytora i scenografa
Uczestnicy dowiadują się, kto projektuje dekoracje i kostiumy, kto komponuje muzykę, kto pracuje z aktorami i kto jest odpowiedzialny za całość spektaklu. W teatrze przynajmniej dwa miesiące przygotowuje się premierowe przedstawienie. Na warsztatach mamy o wiele mniej czasu, ale chcemy zaproponować uczestnikom przygotowanie krótkiej scenki. Będą pracować wspólnie, zespołowo jak w teatrze, pod czujnym okiem reżysera. Jedni będą scenografami, inni muzykami, a jeszcze inni aktorami. Spotkanie dla dzieci od 7 roku życia.
czas trwania: 45 minut
Teatralne czarowanie, czyli jak się tworzy czarny teatr?
Czarny nie znaczy smutny czy straszny. Nazywa się tak, ponieważ do tego, żeby powstał, potrzebne jest całkowicie wyciemnione pomieszczenie. Aby przedstawić za pomocą techniki czarnego teatru jakąś opowieść, konieczne jest jeszcze odpowiednie światło, przedmioty (najlepiej białe) i aktorzy, którzy nimi poruszają. Zapraszamy na spotkanie wszystkich, którzy chcą zobaczyć, jak to działa, i wyczarować na specjalnie przygotowanej scenie własne, krótkie historie.
czas trwania: 45 minut
Teatr – co to za miejsce? Sekrety teatralnych kulis
Dzieci odkrywają teatr jako miejsce. Poznają, jak zbudowana jest scena i co się kryje za kulisami. Dowiadują się też, kto jest potrzebny, aby można było zagrać spektakl.
czas trwania: 45 minut
Skarpetki jako źródło teatralnych inspiracji?
Zapraszamy Państwa na warsztaty z teatru „skarpetkowego”, na których wspólnie stworzymy spersonalizowane lalki. Zanim to nastąpi, najpierw pobawimy się rękoma i sprawdzimy ich możliwości animacyjne. Porozmawiamy też o technikach lalkowych i rodzajach lalek, przy których praca rąk ma kluczowe znaczenie. Następnie zajmiemy się kreatywnym ozdabianiem skarpetek. Dokleimy im oczy, usta, nałożymy kapelusze, przyczepimy wstążki, sznurki, agrafki, przebierzemy, pokolorujemy, dodamy najbardziej nietypowe albo najbardziej zwyczajne atrybuty. A pod koniec zajęć każde dziecko zagra solową etiudę z udziałem swojej lalki.
czas trwania: 45 minut
A gdyby tak stać się kimś innym? - charakteryzacja sceniczna
Podczas warsztatów dzieci nauczą się wykonywać prosty makijaż sceniczny. Wspólnie, krok po kroku, wszyscy przeistoczymy się w teatralne postaci – naszym bohaterem będzie pajac. Kiedy już będziemy go przypominać, przygotujemy się do scenicznego występu, tak żeby w rezultacie każdy z uczestników odegrał krótką, solową, etiudę. Porozmawiamy też o wpływie makijażu na charakter danej postaci. Zastanowimy się jakie kolory, faktury, triki makijażowe pomogą nam przeobrazić się w kogoś innego. Zupełnie jak aktorzy, którzy aby w pełni przeistoczyć się w graną postać – ptaka, kota, staruszka czy Śpiącą królewnę – potrzebują odpowiednio wykonanego makijażu scenicznego. Spotkanie jest adresowane do dzieci od 8 roku życia.
warsztat dla grupy liczącej max 25 osób
czas trwania: 45 minut