Małgosia i Jaś

Zobacz zwiastun

Małgosia i Jaś

Kategoria wiekowa: Od 8 lat
Data premiery: 2 grudnia 2023
Czas trwania 60 minut

Opis spektaklu

Jaś urodził się w czwartek, w dniu zupy jarzynowej, i od razu wprowadził w życie Małgosi niepewność. Młodszy brat odebrał starszej siostrze poczucie rodzicielskiej bliskości oraz dotychczasową uwagę mamy i taty. Jej życie straciło równowagę, a zazdrość coraz bardziej przysłaniała codzienność.

Kiedy rodzice zostawili dzieci w lesie, ci, szukając schronienia, trafili do domu Czarownicy. Tam wyczerpani i wygłodniali mogli się w końcu najeść. Chociaż z tym najadaniem w chatce Baby Jagi to wszyscy pamiętamy jak było. W pewnym momencie Małgosia poczuła ogromną pokusę wepchnięcia brata do pieca. Zebrała w sobie wszystkie pretensje i złe emocje względem Jasia. Nagromadzone przez lata żale kłębiły się w jej głowie i pulsowały w rytmie ognia buzującego w piecu. I wtedy Małgosia się ocknęła, bo przecież bez brata… nie byłaby Małgosią.

Z okazji jubileuszu 95 lat Teatr Baj zaprosił do współpracy niezwykle uznanych twórców z kultowego kanadyjskiego Le Carrousel. Wyjątkowy, wartki, pełen zwrotów akcji i uwypuklonych emocji tekst bardzo cenionej autorki Suzanne Lebeau koresponduje z klasyczną, dobrze nam wszystkim znaną bajką. Jednak stawia akcenty w zupełnie innych miejscach i proponuje refleksję nad rzeczywistością oraz rodzinną relacyjnością.

Spektakl realizowany jest w ramach projektu 95 lat najstarszego teatru lalek w Polsce dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

„Małgosia i Jaś” jest produkcją Teatru Baj. Oparta na oryginalnym dziele Le Carrousel, compagnie de théâtre (Québec), w koprodukcji z Théâtre du Vieux-Terrebonne (Québec), Muni-Spec Mont-Laurier (Québec) i Le Théâtre, Scène nationale de Narbonne (Francja). Scenariusz otrzymał grant Aide à la création od Centre national du théâtre (Francja).

Twórcy

 • autor

  Suzanne Lebeau

 • tłumaczenie

  Ewa Umińska

 • reżyseria

  Gervais Gaudreault

 • scenografia

  Stéphane Longpré

 • muzyka

  Diane Labrosse

 • kostiumy

  Edyta Rzewuska

 • asystent reżysera

  Edyta Rzewuska

Obsada

 • Adriana Paprocka

  Małgosia

 • Oskar Lasota

  Jaś

Wybierz termin

Zapisz się do naszego newslettera