Baśń o słońcu

Zobacz zwiastun

Baśń o słońcu

Kategoria wiekowa: Od 7 lat
Data premiery: 8 października 2023
Czas trwania 55 minut

Opis spektaklu

A gdyby od rana do rana było tak ciemno, że z ledwością można byłoby dostrzec twarze rodziców, kolegów i koleżanek? A gdyby nigdy nie zaznać słońca i krajobrazów oświetlonych jego blaskiem? A gdyby w ogóle trzeba było żyć bez światła? Tak dzień w dzień, przez cztery pory roku. Spróbujmy to sobie wyobrazić. 

W krainie ciemnej i mroźnej, otoczonej gęstymi lasami, na wysokiej górze, wśród stu tysięcy reniferów mieszkały dwa plemiona. Byli przekonani, że otaczająca ich ciemność będzie na zawsze. Aż któregoś dnia na górę dotarł Mędrzec i opowiedział o słońcu, o cieple, o świetle. Bali mu się jednak uwierzyć. Gdyby słońce istniało to przecież ich życie byłoby zupełnie inne, wszystko by się zmieniło, poprawiło, wypiękniało. Czy to możliwe?

Baśń o słońcu to historia wywiedziona z opowieści krajów północy. To metaforyczna i symboliczna zarazem rozprawa o tym jak warto zmieniać swój los szukając lepszego świata. Warunkiem jest wiara i podążanie za ideą tego, co lepsze, nawet jeśli wokół dominuje marazm, sceptycyzm czy też zwykła siła. Tak jak w jaskini Platona, by zobaczyć to, co prawdziwe, by odkrywać na nowo świat wolny od ciemności, należy zerwać łańcuchy iluzji. Nasi bohaterowie, wywodzący się z dwóch przeciwnych sobie plemion przeciwstawiają się rzeczywistości, w której przyszło im żyć. Podążają za ideą lepszego świata i biorą na siebie ciężar postępu. Przecież tak naprawdę wszystko jest w naszych rękach. Trzeba jedynie uwierzyć, że świat może być lepszy i podjąć działanie.

„Baśń o słońcu” powstała w ramach projektu „Praska Dorożka Teatralna”.
Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu m.st. Warszawy
w ramach realizacji przedsięwzięć rewitalizacyjnych.

O rewitalizacji:
Teatr Baj od 2016 roku realizuje projekty rewitalizacyjne, zmieniające oblicze prawobrzeżnej Warszawy. Dzięki Rewitalizacji zmienił się również sam Teatr, ponieważ wyremontowany i wyposażony został nasz budynek. Zapraszamy widzów zarówno na „Baśń o słońcu” w przestrzeni miasta, jak i do odwiedzania naszej siedziby przy ul. Jagiellońskiej 28, ponieważ podkreślamy, że rewitalizacja to złożony proces, obejmujący tematy architektoniczne, urbanistyczne, społeczne, edukacyjne i kulturalne.

Twórcy

 • Reżyseria

  Jacek Malinowski

 • Scenografia

  Michał Wyszkowski

 • Muzyka

  Marcin Nagnajewicz

 • Multimedia

  Katarzyna Zabłocka

 • Asystent reżysera

  Piotr Michalski

Obsada

 • Elżbieta Bieda
 • Małgorzata Suzuki
 • Andrzej Bocian
 • Piotr Michalski

Wybierz termin

Zapisz się do naszego newslettera