Nagrody i wyjazdy

Nagrody i wyjazdy Teatru Baj w 2020 roku:

Wicewojewoda Mazowiecki, Artur Standowicz, w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wręczył Medale za Długoletnią Służbę zasłużonym i wyjątkowym pracownikom Teatru Baj. Laureatami Złotych medali za Długoletnią Służbę zostali: pani Krystyna Kałuska, pan Wojciech Kasiak, pani Ewa Kłusek i pan Lucjan Witczak. Laureatem Srebrnego Medalu za Długoletnią Służbę został pan Łukasz Kuczyński.

 

Nagrody i wyjazdy Teatru Baj w 2019 roku:

Wyróżnienie dla spektaklu „Minutka” według scenariusza Malwiny Czekaj, Izabeli Zachowicz i Marka Zimakiewicza, pod opieką reżyserską Ewy Piotrowskiej na X Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy Maskarada w Rzeszowie.

Spektakl „Książeczka” w reż. Elżbiety Biedy i Marka Zimakiewicza został najlepszym spektaklem trzeciego dnia Festiwalu Teatrów Lalek VIRVAR w Koszycach.

Spektakl „Minutka” według scenariusza Malwiny Czekaj, Izabeli Zachowicz i Marka Zimakiewicza, pod opieką reżyserską Ewy Piotrowskiej wrócił z Torunia z XXVI Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek ,,Spotkania”w Toruniu z nagrodami: wyróżnieniem Jury Profesjonalnego dla twórców spektaklu, nagrodą za najlepsze przedstawienie dla dzieci przyznaną przez Jury Dziecięce, oraz nagrodami w dziedzinie sztuki animacji lalkowej za kreacje aktorskie dla Malwiny Czekaj, Izabeli Zachowicz i Marka Zimakiewicza przyznane przez Jury Nagrody Aktorskiej im. Jana Wilkowskiego.

Spektakl „Minutka” na 23. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2019 otrzymał: certyfikat ASSITEJ – atest świadectwa wysokiej jakości i poziomu artystycznego; Ponadto przedstawienie zostało wyróżnione przez jury dorosłe i jury młodzieżowe.

Teatr Baj na zaproszenie Centrum Sztuki w Oławie zaprezentował „Tymoteusza wśród ptaków” w reż. Arkadiusza Klucznika.

Na 34. Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku zostaliśmy zaproszeni ze spektaklem „Grzeczna” w reż. Marii Żynel.

Teatr Baj wziął udział w stołecznych obchodach dnia dziecka Warszawa Dzieciom – Warszawski Dzień Energii 2019. Zebranej publiczności zaprezentowaliśmy swój specjalny muzyczny spektakl/koncert „Bardzo Duży Dom gra Prognozę Pogody”.

W Centrum Sztuki w Oławie zaprezentowaliśmy spektakl „Ja, Maluch i morze” w reż. Marka Zakosteleckiego.

Spektakl „Mamo” według koncepcji i w wykonaniu Hanny Kinder-Kiss został prapremierowo zaprezentowany w Nitrze na Słowacji w ramach Międzynarodowego Festiwalu Tradycyjnego Teatru Lalek GAŠPARIÁDA 2019

Spektakl „Mamo” według koncepcji i w wykonaniu Hanny Kinder-Kiss miał swoją premierę 12 lipca 2019 r. podczas 4. Międzynarodowego Festiwal Ulicznych Teatrów LALKA NA SCENIE.

W ramach odbywającego się w Japonii, na wyspie Okinawa, Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Ricca Ricca *Festa Teatr Baj zaprezentował dwa spektakle ze swojego repertuaru. Festiwalowa publiczność mogła zobaczyć spektakl „Książeczka” w reż. Elżbiety Biedy i Marka Zimakiewicza skierowany do najnajmłodszych widzów oraz przeznaczony dla starszych dzieci spektakl „Minutka”, według scenariusza Malwiny Czekaj, Izabeli Zachowicz i Marka Zimakiewicza, który opieką reżyserską objęła Ewa Piotrowska. Wyjazd Teatru Baj wsparł Instytut Adama Mickiewicza w ramach stulecia obchodów nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią.

Spektakl „Minutka” został zaprezentowany w Białymstoku w ramach wydarzeń towarzyszących projektowi Wschód Kultury/Inny Wymiar.

W ramach projektu „Ślady-kontynuacja”, realizowanego w programie „KULTURALNE POMOSTY” ze środków finansowych Instytutu Adama Mickiewicza Teatr Baj zaprezentował spektakl „Jeśli nie powiesz, kto będzie wiedział?” w reż. Ewy Piotrowskiej na Litwie: w Państwowym Teatrze Lalek w Kownie) i w Domu Kultury Polskiej, gdzie partnerem pokazu był Wileński Teatr Lėlė.

Dwa nasze spektakle: „Książeczka” i „Minutka” zostały zaprezentowane w ramach Dni Teatru Polskiego w Luksemburgu.

W ramach Dni Teatru Polskiego na Litwie zaprezentowaliśmy publiczności w Solecznikach spektakl „Plastusiowy Pamiętnik” w reż. Lecha Chojnackiego.

 

Nagrody i wyjazdy Teatru Baj w 2018 roku:

Nagroda Specjalna za rozwój sztuki teatru dla młodych” na 20. Międzynarodowym Festiwalu Lalkowym „Golden Sparkle” w Kragujevacu w Serbii przyznana Teatrowi Baj za spektakl „Książeczka” w reżyserii i wykonaniu Elżbiety Biedy i Marka Zimakiewicza.

Teatr Baj gościł na Soy Festival! w Buenos Aires w Argentynie, gdzie artyści zagrali „Gęś, Śmierć i Tulipan” Wolfa Erlbrucha w reż. Marcina Jarnuszkiewicza.

Spektakl „Książeczka” w reżyserii Elżbiety Biedy i Marka Zimakiewicza uczestniczył w 20. Międzynarodowym Festiwalu Lalkowym „Złota Iskierka” w Kragujevacu w Serbii (International Puppet Festival „Golden Sparkle”).

Teatr Baj został zaproszony ze spektaklem „W kole” Krystyny Miłobędzkiej w reż. Sebastiana Świądra na 9. Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy „Maskarada” organizowany przez Teatr Maska w Rzeszowie.

Teatr Baj w październiku 2018 r. zrealizował projekt „Ślady”, zakładający prezentację spektaklu „Jeśli nie powiesz, kto będzie wiedział?” w reż.Ewy Piotrowskiej w teatrach lalkowych na Słowacji, w Czechach i na Węgrzech. Spektakl został zaprezentowany gościnnie w następujących teatrach: Bábkové divadlo v Košiciach, Divadlo Loutek w Ostrawie, Mesebolt Bábszínház w Szombathely. Projekt „Ślady” sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na 2017-2021, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty”.

 

Nagrody i wyjazdy Teatru Baj w 2017 roku:

Malwina Czekaj, aktorka Teatru Baj, otrzymała Nagrodę im. Leona Schillera za dokonania teatralne, ze wskazaniem między innymi na rolę Burmistrza w spektaklu „A niech to czykolada!” w reż. Ewy Piotrowskiej, przyznawaną przez Związek Artystów Sceny Polskiej (ZASP).

Na Maskaradzie 2017. Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy w Rzeszowie Teatr Baj otrzymał Nagrodę specjalną za ocalenie i pielęgnowanie metafizyki, sacrum, duchowości i osobnego wymiaru czasu w spektaklu Marcina Jarnuszkiewicza „Gęś, Śmierć i Tulipan”.

Albert Roca Macià, fotograf współpracujący z Teatrem Baj, otrzymał nagrodę specjalną, w ramach II edycji Konkursu Fotografii Teatralnej, za zestaw zdjęć ze spektaklu „Książeczka” z Teatru Baj w Warszawie.

Teatr Baj został zaproszony na XXVII Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek (w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora), gdzie zaprezentowany został spektakl dla „najnajów” pt. „Książeczka” w reż. Elżbiety Biedy i Marka Zimakiewicza.

Teatr Baj wyjechał na występy gościnne do Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, by w ramach 21. Biennale Sztuki dla Dziecka „Do śmiechu” zaprezentować spektakl „W kole” Krystyny Miłobędzkiej w reż. Sebastiana Świądra.

Dużym wydarzeniem dla naszego Teatru był trzytygodniowy pobyt w The Amber Theatre (w Shenzhen, w Chinach). Nasi aktorzy zaprezentowali w Azji dwa tytuły z repertuaru Teatru Baj: „Książeczkę” w reż. Elżbiety Biedy i Marka Zimakiewicza oraz „Kuchnię pełną niespodzianek” w reżyserii Marty Gryko-Sokołowskiej.

Spektakl „Jeśli nie powiesz, kto będzie wiedział?” Berty Hiriart w reż. Ewy Piotrowskiej prezentowany był podczas tournee w południowo-wschodniej Polsce: w Zamościu, Chełmie i Lublinie. W ramach projektu „Historia dzieci z Santa Rosa – kontynuacja” dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Spektakle „Przygody kota Filemona”  Sławomira Grabowskiego i Marka Nejmana w reż. Agaty Kucińskiej oraz „Nie ma… nie ma… jest” w reż. Andrzeja Bociana były gościnnie prezentowane w Centrum Kultury „Muza” w Lubinie.

 

Nagrody i wyjazdy Teatru Baj w 2016 roku:

Nagroda „HENRYK” dla Ewy Piotrowskiej, Dyrektora Teatru Baj, przyznawana przez Sekcję Teatrów Lalkowych ZASP za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie teatru lalek.

Nagroda Kot w Worku dla spektaklu „Książeczka” dla Elżbiety Biedy i Marka Zimakiewicza – na XX Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży „KORCZAK”.

Wyróżnienie od Jurorów Juniorów dla spektaklu „Książeczka”– według zapisu na dyplomie: „za wszystko” – na XX Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży „KORCZAK”.

Nagroda za muzykę do spektaklu „Gęś, Śmierć i Tulipan” dla Mateusza Dębskiego na XXIII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek „Spotkania” w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu.

Wyróżnienie za walory plastyczne dla spektaklu „Książeczka” na XXIII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek „Spotkania” w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu.

Teatr Baj zaprezentował spektakl „Gęś, Śmierć i Tulipan” Wolfa Erlbrucha w reż. Marcina Jarnuszkiewicza w Mińsku (Białoruś) w ramach IX Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek, organizowanego przez Białoruski Państwowy Teatr Lalkowy.

Spektakl Teatru Baj „Gęś, Śmierć i Tulipan” Wolfa Erlbrucha w reż. Marcina Jarnuszkiewicza wziął udział w XXIII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci w Suboticy w Serbii.

Dwa spektakle Teatru Baj: „Gęś, Śmierć i Tulipan” oraz „Książeczka”  uczestniczyły w XXIII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek „Spotkania” w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu.

Na zaproszenie Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu Teatr Baj wyjechał na występy gościnne ze spektaklem „Gęś, Śmierć i Tulipan” Wolfa Erlbrucha w reż. Marcina Jarnuszkiewicza.

W ramach projektu „Historia dzieci z Santa Rosa” spektakl Teatru Baj „Jeśli nie powiesz, kto będzie wiedział?” Berty Hiriart w reż. Ewy Piotrowskiej odbył tournée po północno-wschodniej Polsce. Podczas tournée spektakl został zaprezentowany w Olsztynie, w Grajewie i Białymstoku.

 

Nagrody i wyjazdy Teatru Baj w 2015 roku:

Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu na wniosek uczniów ze Szkoły Specjalnej nr 102 w Międzylesiu przyznała Ewie Piotrowskiej, Dyrektorowi Teatru Baj, tytuł Kawalera Orderu Uśmiechu. Uroczystego Wręczenia Orderu dokonał Kanclerz Kapituły pan Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka. Odznaczenie nadane Ewie Piotrowskiej otrzymało numer  legitymacji 979.

III nagroda dla spektaklu „Gęś, Śmierć i Tulipan” w reż. Marcina Jarnuszkiewicza na XXVII Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu.

Nagroda aktorska w dziedzinie animacji lalkowej im. prof. Władysława Jaremy dla Elżbiety Bielińskiej za animację w spektaklu „Gęś, Śmierć i Tulipan”, przyznana przez ZASP na XXVII Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu.

Nagroda aktorska w dziedzinie animacji lalkowej im. prof. Władysława Jaremy dla Małgorzaty Suzuki za animację w spektaklu „Gęś, Śmierć i Tulipan”, przyznane przez ZASP na XXVII Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu.

Nagroda dla Mateusza Dębskiego za muzykę do spektaklu „Gęś, Śmierć i Tulipan” na XXVII Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu.

GRAND PRIX „ZŁOCISTY” dla najlepszego spektaklu XIX Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK dla spektaklu „Gęś, Śmierć i Tulipan” w reż. Marcina Jarnuszkiewicza.

Atest Polskiego Ośrodka ASSITEJ – Świadectwo Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego dla spektaklu „Gęś, Śmierć i Tulipan” w reż. Marcina Jarnuszkiewicza.

GRAND PRIX dla spektaklu „Gęś, Śmierć i Tulipan” w reż. Marcina Jarnuszkiewicza za najlepsze przedstawienie 12. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek „Katowice – Dzieciom”.

Nagroda Śląskiego Oddziału ZASP dla Elżbiety Bielińskiej za animację w przedstawieniu „Gęś, Śmierć i Tulipan” na 12. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek „Katowice – Dzieciom”

Nagroda Śląskiego Oddziału ZASP dla Małgorzaty Suzuki za animację w przedstawieniu „Gęś, Śmierć i Tulipan” na 12. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek „Katowice – Dzieciom”

Na XXI Dziecięcych Spotkaniach Teatralnych organizowanych przez Gliwicki Teatr Muzyczny, zaprezentowaliśmy spektakl dla najmłodszych widzów „Nie ma… nie ma… jest” w reż. Andrzeja Bociana.

Teatr Baj uczestniczył ze spektaklem „Jeśli nie powiesz, kto będzie wiedział?” w reż. Ewy Piotrowskiej w II Festiwalu małych Prapremier organizowanym przez Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu.

Teatr Baj przebywał w Moskwie na Międzynarodowym Festiwalu Teatru Dziecięcego Gawrosz 2015 (Gavroshe Festival). W ramach Festiwalu zaprezentował rosyjskiej publiczności dwa spektakle: „Kuchnia pełna niespodzianek” w reż. Marty Gryko-Sokołowskiej oraz „Gęś, Śmierć i Tulipan” Wolfa Erlbrucha w reż. Marcina Jarnuszkiewicza.

Teatr Baj uczestniczył w Festiwalu Tanar w Sibiu w Rumunii z przedstawieniem dla najmłodszych pt. „Nie ma… nie ma… jest” w reż. Andrzeja Bociana.

W ramach XIX Olsztyńskiego Tygodnia Teatrów Lalkowych ANIMA 2015 w Olsztynie Teatr Baj zagrał spektakl „Gęś, Śmierć i Tulipan”.

Teatr Baj zagrał gościnnie w Białostockim Teatrze Lalek (BTL) spektakl „Pan Maluśkiewicz” Juliana Tuwima w reż. Małgorzaty Kazińskiej.

Na scenie Białostockiego Teatru Lalek pokazane zostało także przedstawienie dla najmłodszych „Kuchnia pełna niespodzianek” w reż. Marty Gryko-Sokołowskiej.

 

Nagrody i wyjazdy Teatru Baj w 2014 roku:

Teatr Baj otrzymał najwyższe z państwowych odznaczeń przyznawanych  w dziedzinie kultury – ZŁOTY MEDAL „Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS”. Został on przyznany za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości teatralnej dla dzieci, za wysoki poziom artystyczny spektakli oraz za szeroką i różnorodną działalność na polu popularyzacji teatru (w tym pomoc w pokonywaniu barier w dostępie do teatru osobom z różnymi dysfunkcjami), jaką rozwija obecnie, oraz za wkład w rozwój polskiego teatru lalek dla dzieci w ciągu 85 lat swego istnienia.

Teatr Baj otrzymał nagrodę Warszawskiej Rodzinki w kategorii „Kultura i rozrywka”, przyznaną w otwartym plebiscycie w ramach Warszawskich Dni Rodzinnych.

Spektakl Teatru Baj „Gęś, Śmierć i Tulipan” Wolfa Erlbrucha w reż. Marcina Jarnuszkiewicza zdobył trzecią nagrodę na IV Festiwalu Teatralna Karuzela w Łodzi .

Jury XXVII Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WALIZKA w Łomży przyznało reżyserowi Marcinowi Jarnuszkiewiczowi nagrodę za inscenizację przedstawienia „Gęś, Śmierć i Tulipan” Teatru Baj.

Na XX Dziecięcych Spotkaniach Teatralnych organizowanych przez Gliwicki Teatr Muzyczny, Baj zaprezentował spektakl dla najmłodszych „Śpij”.

Podczas V Przeglądu Teatrów Ożywionej Formy Maskarada w Rzeszowie, pokazaliśmy spektakl „Emil z Lönnebergi” Astrid Lindgren w reż. Konrada Dworakowskiego.

Na 18. Światowym Kongresie Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ w Warszawie zaprezentowaliśmy dwa spektakle – „Śpij” w reż. Alicji Morawskiej-Rubcza i „Świat Garmanna” w reż.Ewy Piotrowskiej.

Zostaliśmy zaproszeni na 21. Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży w mieście Hamedan (Iran), na którym zaprezentowane zostały dwa spektakle dla najmłodszej widowni „Śpij” w reż. Alicji Morawskiej-Rubczak oraz „Nie ma… nie ma… jest” w reż. Andrzeja Bociana.

Teatr Baj na zaproszenie Białostockiego Teatru Lalek wyjechał do Białegostoku na tygodniowe występy gościnne ze spektaklem „Emil z Lönnebergi”.

Tournée spektaklu „Robinson & Crusoe” po Polsce odbyło się jesienią 2014 r. Przedsięwzięcie podjęte i realizowane przez Instytut Goethego przy współpracy z movingtheatre.de i Teatrem Baj miało na celu inicjowanie dialogu, niszczenie stereotypów, dostrzeganie tego, co wspólne i szanowanie tego, co różni.

 

Nagrody i wyjazdy Teatru Baj w 2013 roku:

Na I FESTIWALU małych PRAPREMIER w Wałbrzychu Filip Sande otrzymał nagrodę za muzykę do spektaklu „Świat Garmana” w reż. Ewy Piotrowskiej.

Spektakl Teatru Baj pt. „Emil z Lönnebergi” Astrid Lingren w reżyserii Konrada Dworakowskiego, otrzymał wyróżnienie od Jurorów Juniorów na XVII Międzynarodowym Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2013.

Spektakl Teatru „Baj” dla najmłodszych pt. „Śpij” wziął udział w 9. Międzynarodowym Festiwalu Teatru i Kultury dla Najmłodszych Dzieci – „Visioni di futuro, Visioni di teatro…” w Bolonii.

Spektakl „Śpij” został zaproszony na występy gościnne do Białegostoku przez Białostocki Teatr Lalek (BTL).

Do nurtu REKOMENDACJI 33. Warszawskich Spotkań Teatralnych (WST) – Organizatorzy włączyli dwa spektakle Teatru „Baj”: „Pan Maluśkiewicz” i „Zaczarowane wycinanki”.

Przedstawienie dla najnajów „Śpij” zostało zaprezentowane w Berlinie w ramach Festiwalu Teatralnego FRATZ.

Teatr Baj został zaproszony ze spektaklem dla najmłodszych widzów pt. „Śpij” do Nowogrodu Wielkiego (Rosja) na XII Międzynarodowy Festiwal Teatralny „ЦAPЬ-CKAЗKA”/KINGFESTIVAL.

Następnie „Śpij” powędrowało na Ural do miasta Perm, do którego zostało zaproszone przez tamtejsze Muzeum Sztuki Współczesnej.

Dwa spektakle Teatru Baj – jeden dla dorosłej publiczności – „Arszenik” Marcina Bartnikowskiego w reż. Marcina Bikowskiego, a drugi dla najmłodszych – „Śpij”, zostały zaprezentowane w Rzeszowie na Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy MASKARADA.

Spektakl Teatru Baj „Prawdziwe – nieprawdziwe” Vytaute Žilinskaite w reż. Rimasa Driežisa  został zaprezentowany na Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Współczesnych dla Dzieci i Młodzieży KON-TEKSTY w Poznaniu organizowanym przez poznański Teatr Animacji.

Spektakl „Śpij” został zaproszony przez Wrocławski Teatr Lalek do udziału w I Przeglądzie Nowego Teatru dla Dzieci.

Spektakl „Śpij” w reż. Alicji Morawskiej-Rubczak został zaprezentowany w Poznaniu w Starym Browarze w ramach wydarzenia: STARY BROWAR NOWY TANIEC DLA DZIECI.

Spektakl dla najmłodszych „Śpij” wziął udział w KinderKinder Festival w Hamburgu (Niemcy). Został zaprezentowany w Museum für Kunst und Gewerbe.

Spektakl „Śpij” został pokazany w Alington House w Durham w ramach Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży TakeOff 2013. Festiwal organizowany jest przez Theatre Hullabaloo z Darlington.

Teatr Baj na zaproszenie Domu Kultury Polskiej w Wilnie pojechał na występy gościnne do Wilna ze spektaklem „Śpiąca Królewna”.

Pokazy spektaklu „Robinson & Crusoe” – koprodukcji Teatru Baj i movingtheatre.de w Kolonii (Niemcy), odbyły się w Freies Werkstatt Theater w Kolonii oraz w Feuchtwangen (Niemcy) podczas Festiwal Kreuzgang.

 

Nagrody i wyjazdy Teatru Baj w 2012 roku:

Na XXV Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym WALIZKA w Łomży jurorzy przyznali nagrodę za muzykę do spektaklu „Świat Garmanna” w reż. Ewy Piotrowskiej dla kompozytora Filipa Sande.

Teatr Baj został laureatem pierwszego w Warszawie konkursu na najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci Słoneczniki 2012, organizowanego przez portal CzasDzieci.pl. Otrzymał Nagrodę Rodziców za organizację spektaklu „Śpij” jako najbardziej rozwojowej warszawskiej inicjatywy dla dzieci w wieku 0 – 14 lat w kategorii muzyka.

Przedstawienie Teatru Baj „Królowa Śniegu” H. Ch. Andersena było prezentowane w ramach 32. Warszawskich Spotkań Teatralnych w nurcie REKOMENDACJE WARSZAWSKIE.

Spektakl Teatru Baj „Prawdziwe – nieprawdziwe” Vytaute Žilinskaite w reż. Rimasa Driežisa wziął udział w III Przeglądzie Teatrów Ożywionej Formy MASKARADA organizowanym przez Teatr „Maska” w Rzeszowie.

Przedstawienie dla najnajmłodszych pt. „Śpij” zostało zaproszone na Festiwal dla Dzieci „Teatralna Karuzela” organizowany przez Teatr Lalki i Aktora „Pinokio” w Łodzi.

Spektakl „Śpij” dla najnajmłodszych widzów został zaprezentowany w Poznaniu w ramach letniej edycji projektu Sztuka Szuka Malucha organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka.

Przedstawienie Teatru „Baj” „Królowa Śniegu” zostało zaproszone do udziału w XVI  Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2012 organizowanym w Warszawie przez Polski Oddział Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży (ASSITEJ).

Teatr „Baj” uczestniczył ze spektaklem dla najnajmłodszych widzów pt. „Śpij” w VI Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci „Бοльшaя пepeмена” w Moskwie.

Spektakl „Prawdziwe – nieprawdziwe” Vytaute Žilinskaite w reż. Rimasa Driežisa wziął udział w XVI Olsztyńskim Tygodniu Teatrów Lalkowych ANIMA organizowanym przez Olsztyński Teatr Lalek.

Spektakl „Robinson & Crusoe” był prezentowany w Kolonii w Niemczech.

 

Nagrody i wyjazdy Teatru Baj w 2011 roku:

Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ przyznał spektaklowi „Świat Garmanna” w reż. Ewy Piotrowskiej ATEST – czyli Świadectwo Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego.

„Świat Garmanna” otrzymał jedną z głównych nagród na V Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Współczesnych dla Dzieci i Młodzieży KON-TEKSTY w Poznaniu – „Nagrodę za rozbudzanie wrażliwości dziecka”.

Kamil Król otrzymał wyróżnienie aktorskie za rolę Garmanna w spektaklu „Świat Garmanna” (debiutując zawodowo w Teatrze Baj właśnie w tej sztuce) na XXV Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu.

Teatr Baj prezentował swoje spektakle podczas Małych Warszawskich Spotkań Teatralnych. Do udziału w Rekomendacjach zaproszono trzy spektakle Teatru „Baj”: „Świat Garmanna”, „Zaczarowane wycinanki” i „Kwiat paproci”.

Spektakl Teatru Baj pt. „Świat Garmanna” w reżyserii Ewy Piotrowskiej na podstawie książek Stiana Hole wziął udział w II Przeglądzie Teatrów Ożywionej Formy MASKARADA w Rzeszowie.

Spektakl „Świat Garmanna” trzykrotnie został zaprezentowany w Łodzi w ramach Festiwalu Teatralna Karuzela organizowanym przez Teatr Pinokio w Łodzi.

 

Nagrody i wyjazdy Teatru Baj w 2010 roku:

Dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Baj – Ewa Piotrowska otrzymała Brązowy Medal Gloria Artis, nagrodę przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, za zasługi na rzecz rozwoju polskiego teatru lalek.

Teatr Baj został uhonorowany statuetką „Floriana” – nagrodą przyznawaną przez Urząd Dzielnicy Praga Północ Miasta Stołecznego Warszawy tym, którzy poprzez swoją działalność i osiągnięcia promują Pragę Północ.

Spektakl Teatru Baj pt. „Śpiąca królewna” w reż. Lecha Chojnackiego został uhonorowany ATESTEM Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ – czyli Świadectwem Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego.

W czerwcu 2010 r. Teatr „Baj” wziął udział w 9. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek „KATOWICE – DZIECIOM” 2010 ze spektaklem „Śpiąca królewna” Kataríny Aulitisovej, opartym na baśni Braci Grimm.

Teatr Baj wziął udział w XIV Olsztyńskim Tygodniu Teatrów Lalkowych ANIMA ze spektaklem „Śpiąca królewna” Kataríny Aulitisovej w reż. Lecha Chojnackiego.

W ramach występów gościnnych  Teatr Baj zaprezentował spektakl „Śpiąca królewna” na scenie Teatru Lalki i Aktora „Pinokio” w Łodzi.

W ramach projektu „Dziecko – teatr – świat. Ponad barierami” Baj zaprezentował czterokrotnie spektakl „Świat Garmanna” w Grusomhetens Teater w Oslo (Norwegia).

 

Nagrody i wyjazdy Teatru Baj w 2009 roku

Teatr Baj wziął udział w III Festiwalu Teatru Lalek w Bratysławie z przedstawieniem „Zima w Dolinie Muminków” w reż. Anety Puszki.

Spektakl Teatru Baj „Kwiat paproci” wziął udział w XIII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży „KORCZAK 2009” organizowanym w Warszawie przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ.

Teatr Baj gościł w Wilnie z przedstawieniem „Kwiat paproci”. Został zaproszony przez Centrum Kultury Polskiej im. Stanisława Moniuszki oraz Teatr Lėlė w Wilnie.

Zapisz się do naszego newslettera