Nagrody i wyjazdy
Nagrody i wyjazdy Teatru Baj w 2021 roku:
Elżbieta Bielińska – aktorka Teatru Baj – została laureatką Henryka – najwyższej Nagrody Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP.
14 czerwca 2020 roku, podczas organizowanych w Teatrze Baj, obchodów Światowego Dnia Lalkarstwa, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pani Wanda Zwinogrodzka, wręczyła nadane ww wrześniu 2020 roku, przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, odznaczenia resortowe artystom związanym z Teatrem BAJ w Warszawie:
Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymał pan Jan Plewako,
Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymała pani Ewa Piotrowska,
Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymała pani Elżbieta Bieda,
Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymała pani Elżbieta Bielińska,
Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymała pani Marta Gryko-Sokołowska,
Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymała pani Aneta Płuszka,
Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymała pani Małgorzata Suzuki,
Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymał pan Andrzej Bocian,
Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymał pan Robert Płuszka,
odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzymała pani Aldona Szczygieł-Kaszuba,
odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzymał pan Marcin Marcinowicz,
odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzymał pan Piotr Michalski.
Aneta Płuszka i Robert Płuszka, aktorzy Teatru Baj, 14 czerwca 2021 roku, podczas obchodów Światowego Dnia Lalkarstwa, odebrali Plakietkę ZASP przyznaną im w 2020 roku.
26 września Teatr Baj zaprezentował na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci „Dziecinada” spektakl „Pinokio” w reż. Michała Derlatki.
Nagrody i wyjazdy Teatru Baj w 2020 roku:
Wicewojewoda Mazowiecki, Artur Standowicz, w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wręczył Medale za Długoletnią Służbę zasłużonym i wyjątkowym pracownikom Teatru Baj. Laureatami Złotych medali za Długoletnią Służbę zostali: pani Krystyna Kałuska, pan Wojciech Kasiak, pani Ewa Kłusek i pan Lucjan Witczak. Laureatem Srebrnego Medalu za Długoletnią Służbę został pan Łukasz Kuczyński.
Nagrody i wyjazdy Teatru Baj w 2019 roku:
Wyróżnienie dla spektaklu „Minutka” według scenariusza Malwiny Czekaj, Izabeli Zachowicz i Marka Zimakiewicza, pod opieką reżyserską Ewy Piotrowskiej na X Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy Maskarada w Rzeszowie.
Spektakl „Książeczka” w reż. Elżbiety Biedy i Marka Zimakiewicza został najlepszym spektaklem trzeciego dnia Festiwalu Teatrów Lalek VIRVAR w Koszycach.
Spektakl „Minutka” według scenariusza Malwiny Czekaj, Izabeli Zachowicz i Marka Zimakiewicza, pod opieką reżyserską Ewy Piotrowskiej wrócił z Torunia z XXVI Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek ,,Spotkania”w Toruniu z nagrodami: wyróżnieniem Jury Profesjonalnego dla twórców spektaklu, nagrodą za najlepsze przedstawienie dla dzieci przyznaną przez Jury Dziecięce, oraz nagrodami w dziedzinie sztuki animacji lalkowej za kreacje aktorskie dla Malwiny Czekaj, Izabeli Zachowicz i Marka Zimakiewicza przyznane przez Jury Nagrody Aktorskiej im. Jana Wilkowskiego.
Spektakl „Minutka” na 23. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2019 otrzymał: certyfikat ASSITEJ – atest świadectwa wysokiej jakości i poziomu artystycznego; Ponadto przedstawienie zostało wyróżnione przez jury dorosłe i jury młodzieżowe.
Teatr Baj na zaproszenie Centrum Sztuki w Oławie zaprezentował „Tymoteusza wśród ptaków” w reż. Arkadiusza Klucznika.
Na 34. Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku zostaliśmy zaproszeni ze spektaklem „Grzeczna” w reż. Marii Żynel.
Teatr Baj wziął udział w stołecznych obchodach dnia dziecka Warszawa Dzieciom – Warszawski Dzień Energii 2019. Zebranej publiczności zaprezentowaliśmy swój specjalny muzyczny spektakl/koncert „Bardzo Duży Dom gra Prognozę Pogody”.
W Centrum Sztuki w Oławie zaprezentowaliśmy spektakl „Ja, Maluch i morze” w reż. Marka Zakosteleckiego.
Spektakl „Mamo” według koncepcji i w wykonaniu Hanny Kinder-Kiss został prapremierowo zaprezentowany w Nitrze na Słowacji w ramach Międzynarodowego Festiwalu Tradycyjnego Teatru Lalek GAŠPARIÁDA 2019
Spektakl „Mamo” według koncepcji i w wykonaniu Hanny Kinder-Kiss miał swoją premierę 12 lipca 2019 r. podczas 4. Międzynarodowego Festiwal Ulicznych Teatrów LALKA NA SCENIE.
W ramach odbywającego się w Japonii, na wyspie Okinawa, Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Ricca Ricca *Festa Teatr Baj zaprezentował dwa spektakle ze swojego repertuaru. Festiwalowa publiczność mogła zobaczyć spektakl „Książeczka” w reż. Elżbiety Biedy i Marka Zimakiewicza skierowany do najnajmłodszych widzów oraz przeznaczony dla starszych dzieci spektakl „Minutka”, według scenariusza Malwiny Czekaj, Izabeli Zachowicz i Marka Zimakiewicza, który opieką reżyserską objęła Ewa Piotrowska. Wyjazd Teatru Baj wsparł Instytut Adama Mickiewicza w ramach stulecia obchodów nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią.
Spektakl „Minutka” został zaprezentowany w Białymstoku w ramach wydarzeń towarzyszących projektowi Wschód Kultury/Inny Wymiar.
W ramach projektu „Ślady-kontynuacja”, realizowanego w programie „KULTURALNE POMOSTY” ze środków finansowych Instytutu Adama Mickiewicza Teatr Baj zaprezentował spektakl „Jeśli nie powiesz, kto będzie wiedział?” w reż. Ewy Piotrowskiej na Litwie: w Państwowym Teatrze Lalek w Kownie) i w Domu Kultury Polskiej, gdzie partnerem pokazu był Wileński Teatr Lėlė.
Dwa nasze spektakle: „Książeczka” i „Minutka” zostały zaprezentowane w ramach Dni Teatru Polskiego w Luksemburgu.
W ramach Dni Teatru Polskiego na Litwie zaprezentowaliśmy publiczności w Solecznikach spektakl „Plastusiowy Pamiętnik” w reż. Lecha Chojnackiego.
Nagrody i wyjazdy Teatru Baj w 2018 roku:
Nagroda Specjalna za rozwój sztuki teatru dla młodych” na 20. Międzynarodowym Festiwalu Lalkowym „Golden Sparkle” w Kragujevacu w Serbii przyznana Teatrowi Baj za spektakl „Książeczka” w reżyserii i wykonaniu Elżbiety Biedy i Marka Zimakiewicza.
Teatr Baj gościł na Soy Festival! w Buenos Aires w Argentynie, gdzie artyści zagrali „Gęś, Śmierć i Tulipan” Wolfa Erlbrucha w reż. Marcina Jarnuszkiewicza.
Spektakl „Książeczka” w reżyserii Elżbiety Biedy i Marka Zimakiewicza uczestniczył w 20. Międzynarodowym Festiwalu Lalkowym „Złota Iskierka” w Kragujevacu w Serbii (International Puppet Festival „Golden Sparkle”).
Teatr Baj został zaproszony ze spektaklem „W kole” Krystyny Miłobędzkiej w reż. Sebastiana Świądra na 9. Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy „Maskarada” organizowany przez Teatr Maska w Rzeszowie.
Teatr Baj w październiku 2018 r. zrealizował projekt „Ślady”, zakładający prezentację spektaklu „Jeśli nie powiesz, kto będzie wiedział?” w reż.Ewy Piotrowskiej w teatrach lalkowych na Słowacji, w Czechach i na Węgrzech. Spektakl został zaprezentowany gościnnie w następujących teatrach: Bábkové divadlo v Košiciach, Divadlo Loutek w Ostrawie, Mesebolt Bábszínház w Szombathely. Projekt „Ślady” sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na 2017-2021, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty”.
Nagrody i wyjazdy Teatru Baj w 2017 roku:
Malwina Czekaj, aktorka Teatru Baj, otrzymała Nagrodę im. Leona Schillera za dokonania teatralne, ze wskazaniem między innymi na rolę Burmistrza w spektaklu „A niech to czykolada!” w reż. Ewy Piotrowskiej, przyznawaną przez Związek Artystów Sceny Polskiej (ZASP).
Na Maskaradzie 2017. Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy w Rzeszowie Teatr Baj otrzymał Nagrodę specjalną za ocalenie i pielęgnowanie metafizyki, sacrum, duchowości i osobnego wymiaru czasu w spektaklu Marcina Jarnuszkiewicza „Gęś, Śmierć i Tulipan”.
Albert Roca Macià, fotograf współpracujący z Teatrem Baj, otrzymał nagrodę specjalną, w ramach II edycji Konkursu Fotografii Teatralnej, za zestaw zdjęć ze spektaklu „Książeczka” z Teatru Baj w Warszawie.
Teatr Baj został zaproszony na XXVII Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek (w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora), gdzie zaprezentowany został spektakl dla „najnajów” pt. „Książeczka” w reż. Elżbiety Biedy i Marka Zimakiewicza.
Teatr Baj wyjechał na występy gościnne do Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, by w ramach 21. Biennale Sztuki dla Dziecka „Do śmiechu” zaprezentować spektakl „W kole” Krystyny Miłobędzkiej w reż. Sebastiana Świądra.
Dużym wydarzeniem dla naszego Teatru był trzytygodniowy pobyt w The Amber Theatre (w Shenzhen, w Chinach). Nasi aktorzy zaprezentowali w Azji dwa tytuły z repertuaru Teatru Baj: „Książeczkę” w reż. Elżbiety Biedy i Marka Zimakiewicza oraz „Kuchnię pełną niespodzianek” w reżyserii Marty Gryko-Sokołowskiej.
Spektakl „Jeśli nie powiesz, kto będzie wiedział?” Berty Hiriart w reż. Ewy Piotrowskiej prezentowany był podczas tournee w południowo-wschodniej Polsce: w Zamościu, Chełmie i Lublinie. W ramach projektu „Historia dzieci z Santa Rosa – kontynuacja” dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.
Spektakle „Przygody kota Filemona” Sławomira Grabowskiego i Marka Nejmana w reż. Agaty Kucińskiej oraz „Nie ma… nie ma… jest” w reż. Andrzeja Bociana były gościnnie prezentowane w Centrum Kultury „Muza” w Lubinie.
Nagrody i wyjazdy Teatru Baj w 2016 roku:
Nagroda „HENRYK” dla Ewy Piotrowskiej, Dyrektora Teatru Baj, przyznawana przez Sekcję Teatrów Lalkowych ZASP za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie teatru lalek.
Nagroda Kot w Worku dla spektaklu „Książeczka” dla Elżbiety Biedy i Marka Zimakiewicza – na XX Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży „KORCZAK”.
Wyróżnienie od Jurorów Juniorów dla spektaklu „Książeczka”– według zapisu na dyplomie: „za wszystko” – na XX Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży „KORCZAK”.
Nagroda za muzykę do spektaklu „Gęś, Śmierć i Tulipan” dla Mateusza Dębskiego na XXIII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek „Spotkania” w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu.
Wyróżnienie za walory plastyczne dla spektaklu „Książeczka” na XXIII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek „Spotkania” w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu.
Teatr Baj zaprezentował spektakl „Gęś, Śmierć i Tulipan” Wolfa Erlbrucha w reż. Marcina Jarnuszkiewicza w Mińsku (Białoruś) w ramach IX Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek, organizowanego przez Białoruski Państwowy Teatr Lalkowy.
Spektakl Teatru Baj „Gęś, Śmierć i Tulipan” Wolfa Erlbrucha w reż. Marcina Jarnuszkiewicza wziął udział w XXIII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci w Suboticy w Serbii.
Dwa spektakle Teatru Baj: „Gęś, Śmierć i Tulipan” oraz „Książeczka” uczestniczyły w XXIII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek „Spotkania” w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu.
Na zaproszenie Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu Teatr Baj wyjechał na występy gościnne ze spektaklem „Gęś, Śmierć i Tulipan” Wolfa Erlbrucha w reż. Marcina Jarnuszkiewicza.
W ramach projektu „Historia dzieci z Santa Rosa” spektakl Teatru Baj „Jeśli nie powiesz, kto będzie wiedział?” Berty Hiriart w reż. Ewy Piotrowskiej odbył tournée po północno-wschodniej Polsce. Podczas tournée spektakl został zaprezentowany w Olsztynie, w Grajewie i Białymstoku.
Nagrody i wyjazdy Teatru Baj w 2015 roku:
Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu na wniosek uczniów ze Szkoły Specjalnej nr 102 w Międzylesiu przyznała Ewie Piotrowskiej, Dyrektorowi Teatru Baj, tytuł Kawalera Orderu Uśmiechu. Uroczystego Wręczenia Orderu dokonał Kanclerz Kapituły pan Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka. Odznaczenie nadane Ewie Piotrowskiej otrzymało numer legitymacji 979.
III nagroda dla spektaklu „Gęś, Śmierć i Tulipan” w reż. Marcina Jarnuszkiewicza na XXVII Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu.
Nagroda aktorska w dziedzinie animacji lalkowej im. prof. Władysława Jaremy dla Elżbiety Bielińskiej za animację w spektaklu „Gęś, Śmierć i Tulipan”, przyznana przez ZASP na XXVII Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu.
Nagroda aktorska w dziedzinie animacji lalkowej im. prof. Władysława Jaremy dla Małgorzaty Suzuki za animację w spektaklu „Gęś, Śmierć i Tulipan”, przyznane przez ZASP na XXVII Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu.
Nagroda dla Mateusza Dębskiego za muzykę do spektaklu „Gęś, Śmierć i Tulipan” na XXVII Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu.
GRAND PRIX „ZŁOCISTY” dla najlepszego spektaklu XIX Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK dla spektaklu „Gęś, Śmierć i Tulipan” w reż. Marcina Jarnuszkiewicza.
Atest Polskiego Ośrodka ASSITEJ – Świadectwo Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego dla spektaklu „Gęś, Śmierć i Tulipan” w reż. Marcina Jarnuszkiewicza.
GRAND PRIX dla spektaklu „Gęś, Śmierć i Tulipan” w reż. Marcina Jarnuszkiewicza za najlepsze przedstawienie 12. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek „Katowice – Dzieciom”.
Nagroda Śląskiego Oddziału ZASP dla Elżbiety Bielińskiej za animację w przedstawieniu „Gęś, Śmierć i Tulipan” na 12. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek „Katowice – Dzieciom”
Nagroda Śląskiego Oddziału ZASP dla Małgorzaty Suzuki za animację w przedstawieniu „Gęś, Śmierć i Tulipan” na 12. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek „Katowice – Dzieciom”
Na XXI Dziecięcych Spotkaniach Teatralnych organizowanych przez Gliwicki Teatr Muzyczny, zaprezentowaliśmy spektakl dla najmłodszych widzów „Nie ma… nie ma… jest” w reż. Andrzeja Bociana.
Teatr Baj uczestniczył ze spektaklem „Jeśli nie powiesz, kto będzie wiedział?” w reż. Ewy Piotrowskiej w II Festiwalu małych Prapremier organizowanym przez Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu.
Teatr Baj przebywał w Moskwie na Międzynarodowym Festiwalu Teatru Dziecięcego Gawrosz 2015 (Gavroshe Festival). W ramach Festiwalu zaprezentował rosyjskiej publiczności dwa spektakle: „Kuchnia pełna niespodzianek” w reż. Marty Gryko-Sokołowskiej oraz „Gęś, Śmierć i Tulipan” Wolfa Erlbrucha w reż. Marcina Jarnuszkiewicza.
Teatr Baj uczestniczył w Festiwalu Tanar w Sibiu w Rumunii z przedstawieniem dla najmłodszych pt. „Nie ma… nie ma… jest” w reż. Andrzeja Bociana.
W ramach XIX Olsztyńskiego Tygodnia Teatrów Lalkowych ANIMA 2015 w Olsztynie Teatr Baj zagrał spektakl „Gęś, Śmierć i Tulipan”.
Teatr Baj zagrał gościnnie w Białostockim Teatrze Lalek (BTL) spektakl „Pan Maluśkiewicz” Juliana Tuwima w reż. Małgorzaty Kazińskiej.
Na scenie Białostockiego Teatru Lalek pokazane zostało także przedstawienie dla najmłodszych „Kuchnia pełna niespodzianek” w reż. Marty Gryko-Sokołowskiej.
Nagrody i wyjazdy Teatru Baj w 2014 roku:
Teatr Baj otrzymał najwyższe z państwowych odznaczeń przyznawanych w dziedzinie kultury – ZŁOTY MEDAL „Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS”. Został on przyznany za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości teatralnej dla dzieci, za wysoki poziom artystyczny spektakli oraz za szeroką i różnorodną działalność na polu popularyzacji teatru (w tym pomoc w pokonywaniu barier w dostępie do teatru osobom z różnymi dysfunkcjami), jaką rozwija obecnie, oraz za wkład w rozwój polskiego teatru lalek dla dzieci w ciągu 85 lat swego istnienia.
Teatr Baj otrzymał nagrodę Warszawskiej Rodzinki w kategorii „Kultura i rozrywka”, przyznaną w otwartym plebiscycie w ramach Warszawskich Dni Rodzinnych.
Spektakl Teatru Baj „Gęś, Śmierć i Tulipan” Wolfa Erlbrucha w reż. Marcina Jarnuszkiewicza zdobył trzecią nagrodę na IV Festiwalu Teatralna Karuzela w Łodzi .
Jury XXVII Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WALIZKA w Łomży przyznało reżyserowi Marcinowi Jarnuszkiewiczowi nagrodę za inscenizację przedstawienia „Gęś, Śmierć i Tulipan” Teatru Baj.
Na XX Dziecięcych Spotkaniach Teatralnych organizowanych przez Gliwicki Teatr Muzyczny, Baj zaprezentował spektakl dla najmłodszych „Śpij”.
Podczas V Przeglądu Teatrów Ożywionej Formy Maskarada w Rzeszowie, pokazaliśmy spektakl „Emil z Lönnebergi” Astrid Lindgren w reż. Konrada Dworakowskiego.
Na 18. Światowym Kongresie Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ w Warszawie zaprezentowaliśmy dwa spektakle – „Śpij” w reż. Alicji Morawskiej-Rubcza i „Świat Garmanna” w reż.Ewy Piotrowskiej.
Zostaliśmy zaproszeni na 21. Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży w mieście Hamedan (Iran), na którym zaprezentowane zostały dwa spektakle dla najmłodszej widowni „Śpij” w reż. Alicji Morawskiej-Rubczak oraz „Nie ma… nie ma… jest” w reż. Andrzeja Bociana.
Teatr Baj na zaproszenie Białostockiego Teatru Lalek wyjechał do Białegostoku na tygodniowe występy gościnne ze spektaklem „Emil z Lönnebergi”.
Tournée spektaklu „Robinson & Crusoe” po Polsce odbyło się jesienią 2014 r. Przedsięwzięcie podjęte i realizowane przez Instytut Goethego przy współpracy z movingtheatre.de i Teatrem Baj miało na celu inicjowanie dialogu, niszczenie stereotypów, dostrzeganie tego, co wspólne i szanowanie tego, co różni.
Nagrody i wyjazdy Teatru Baj w 2013 roku:
Na I FESTIWALU małych PRAPREMIER w Wałbrzychu Filip Sande otrzymał nagrodę za muzykę do spektaklu „Świat Garmana” w reż. Ewy Piotrowskiej.
Spektakl Teatru Baj pt. „Emil z Lönnebergi” Astrid Lingren w reżyserii Konrada Dworakowskiego, otrzymał wyróżnienie od Jurorów Juniorów na XVII Międzynarodowym Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2013.
Spektakl Teatru „Baj” dla najmłodszych pt. „Śpij” wziął udział w 9. Międzynarodowym Festiwalu Teatru i Kultury dla Najmłodszych Dzieci – „Visioni di futuro, Visioni di teatro…” w Bolonii.
Spektakl „Śpij” został zaproszony na występy gościnne do Białegostoku przez Białostocki Teatr Lalek (BTL).
Do nurtu REKOMENDACJI 33. Warszawskich Spotkań Teatralnych (WST) – Organizatorzy włączyli dwa spektakle Teatru „Baj”: „Pan Maluśkiewicz” i „Zaczarowane wycinanki”.
Przedstawienie dla najnajów „Śpij” zostało zaprezentowane w Berlinie w ramach Festiwalu Teatralnego FRATZ.
Teatr Baj został zaproszony ze spektaklem dla najmłodszych widzów pt. „Śpij” do Nowogrodu Wielkiego (Rosja) na XII Międzynarodowy Festiwal Teatralny „ЦAPЬ-CKAЗKA”/KINGFESTIVAL.
Następnie „Śpij” powędrowało na Ural do miasta Perm, do którego zostało zaproszone przez tamtejsze Muzeum Sztuki Współczesnej.
Dwa spektakle Teatru Baj – jeden dla dorosłej publiczności – „Arszenik” Marcina Bartnikowskiego w reż. Marcina Bikowskiego, a drugi dla najmłodszych – „Śpij”, zostały zaprezentowane w Rzeszowie na Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy MASKARADA.
Spektakl Teatru Baj „Prawdziwe – nieprawdziwe” Vytaute Žilinskaite w reż. Rimasa Driežisa został zaprezentowany na Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Współczesnych dla Dzieci i Młodzieży KON-TEKSTY w Poznaniu organizowanym przez poznański Teatr Animacji.
Spektakl „Śpij” został zaproszony przez Wrocławski Teatr Lalek do udziału w I Przeglądzie Nowego Teatru dla Dzieci.
Spektakl „Śpij” w reż. Alicji Morawskiej-Rubczak został zaprezentowany w Poznaniu w Starym Browarze w ramach wydarzenia: STARY BROWAR NOWY TANIEC DLA DZIECI.
Spektakl dla najmłodszych „Śpij” wziął udział w KinderKinder Festival w Hamburgu (Niemcy). Został zaprezentowany w Museum für Kunst und Gewerbe.
Spektakl „Śpij” został pokazany w Alington House w Durham w ramach Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży TakeOff 2013. Festiwal organizowany jest przez Theatre Hullabaloo z Darlington.
Teatr Baj na zaproszenie Domu Kultury Polskiej w Wilnie pojechał na występy gościnne do Wilna ze spektaklem „Śpiąca Królewna”.
Pokazy spektaklu „Robinson & Crusoe” – koprodukcji Teatru Baj i movingtheatre.de w Kolonii (Niemcy), odbyły się w Freies Werkstatt Theater w Kolonii oraz w Feuchtwangen (Niemcy) podczas Festiwal Kreuzgang.
Nagrody i wyjazdy Teatru Baj w 2012 roku:
Na XXV Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym WALIZKA w Łomży jurorzy przyznali nagrodę za muzykę do spektaklu „Świat Garmanna” w reż. Ewy Piotrowskiej dla kompozytora Filipa Sande.
Teatr Baj został laureatem pierwszego w Warszawie konkursu na najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci Słoneczniki 2012, organizowanego przez portal CzasDzieci.pl. Otrzymał Nagrodę Rodziców za organizację spektaklu „Śpij” jako najbardziej rozwojowej warszawskiej inicjatywy dla dzieci w wieku 0 – 14 lat w kategorii muzyka.
Przedstawienie Teatru Baj „Królowa Śniegu” H. Ch. Andersena było prezentowane w ramach 32. Warszawskich Spotkań Teatralnych w nurcie REKOMENDACJE WARSZAWSKIE.
Spektakl Teatru Baj „Prawdziwe – nieprawdziwe” Vytaute Žilinskaite w reż. Rimasa Driežisa wziął udział w III Przeglądzie Teatrów Ożywionej Formy MASKARADA organizowanym przez Teatr „Maska” w Rzeszowie.
Przedstawienie dla najnajmłodszych pt. „Śpij” zostało zaproszone na Festiwal dla Dzieci „Teatralna Karuzela” organizowany przez Teatr Lalki i Aktora „Pinokio” w Łodzi.
Spektakl „Śpij” dla najnajmłodszych widzów został zaprezentowany w Poznaniu w ramach letniej edycji projektu Sztuka Szuka Malucha organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka.
Przedstawienie Teatru „Baj” „Królowa Śniegu” zostało zaproszone do udziału w XVI Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2012 organizowanym w Warszawie przez Polski Oddział Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży (ASSITEJ).
Teatr „Baj” uczestniczył ze spektaklem dla najnajmłodszych widzów pt. „Śpij” w VI Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci „Бοльшaя пepeмена” w Moskwie.
Spektakl „Prawdziwe – nieprawdziwe” Vytaute Žilinskaite w reż. Rimasa Driežisa wziął udział w XVI Olsztyńskim Tygodniu Teatrów Lalkowych ANIMA organizowanym przez Olsztyński Teatr Lalek.
Spektakl „Robinson & Crusoe” był prezentowany w Kolonii w Niemczech.
Nagrody i wyjazdy Teatru Baj w 2011 roku:
Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ przyznał spektaklowi „Świat Garmanna” w reż. Ewy Piotrowskiej ATEST – czyli Świadectwo Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego.
„Świat Garmanna” otrzymał jedną z głównych nagród na V Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Współczesnych dla Dzieci i Młodzieży KON-TEKSTY w Poznaniu – „Nagrodę za rozbudzanie wrażliwości dziecka”.
Kamil Król otrzymał wyróżnienie aktorskie za rolę Garmanna w spektaklu „Świat Garmanna” (debiutując zawodowo w Teatrze Baj właśnie w tej sztuce) na XXV Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu.
Teatr Baj prezentował swoje spektakle podczas Małych Warszawskich Spotkań Teatralnych. Do udziału w Rekomendacjach zaproszono trzy spektakle Teatru „Baj”: „Świat Garmanna”, „Zaczarowane wycinanki” i „Kwiat paproci”.
Spektakl Teatru Baj pt. „Świat Garmanna” w reżyserii Ewy Piotrowskiej na podstawie książek Stiana Hole wziął udział w II Przeglądzie Teatrów Ożywionej Formy MASKARADA w Rzeszowie.
Spektakl „Świat Garmanna” trzykrotnie został zaprezentowany w Łodzi w ramach Festiwalu Teatralna Karuzela organizowanym przez Teatr Pinokio w Łodzi.
Nagrody i wyjazdy Teatru Baj w 2010 roku:
Dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Baj – Ewa Piotrowska otrzymała Brązowy Medal Gloria Artis, nagrodę przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, za zasługi na rzecz rozwoju polskiego teatru lalek.
Teatr Baj został uhonorowany statuetką „Floriana” – nagrodą przyznawaną przez Urząd Dzielnicy Praga Północ Miasta Stołecznego Warszawy tym, którzy poprzez swoją działalność i osiągnięcia promują Pragę Północ.
Spektakl Teatru Baj pt. „Śpiąca królewna” w reż. Lecha Chojnackiego został uhonorowany ATESTEM Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ – czyli Świadectwem Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego.
W czerwcu 2010 r. Teatr „Baj” wziął udział w 9. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek „KATOWICE – DZIECIOM” 2010 ze spektaklem „Śpiąca królewna” Kataríny Aulitisovej, opartym na baśni Braci Grimm.
Teatr Baj wziął udział w XIV Olsztyńskim Tygodniu Teatrów Lalkowych ANIMA ze spektaklem „Śpiąca królewna” Kataríny Aulitisovej w reż. Lecha Chojnackiego.
W ramach występów gościnnych Teatr Baj zaprezentował spektakl „Śpiąca królewna” na scenie Teatru Lalki i Aktora „Pinokio” w Łodzi.
W ramach projektu „Dziecko – teatr – świat. Ponad barierami” Baj zaprezentował czterokrotnie spektakl „Świat Garmanna” w Grusomhetens Teater w Oslo (Norwegia).
Nagrody i wyjazdy Teatru Baj w 2009 roku
Teatr Baj wziął udział w III Festiwalu Teatru Lalek w Bratysławie z przedstawieniem „Zima w Dolinie Muminków” w reż. Anety Puszki.
Spektakl Teatru Baj „Kwiat paproci” wziął udział w XIII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży „KORCZAK 2009” organizowanym w Warszawie przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ.
Teatr Baj gościł w Wilnie z przedstawieniem „Kwiat paproci”. Został zaproszony przez Centrum Kultury Polskiej im. Stanisława Moniuszki oraz Teatr Lėlė w Wilnie.