Teatralna EduAkcja Warszawy dla nauczycieli warszawskich przedszkoli, szkół i placówek edukacji pozaszkolnej.
16 kwietnia zapraszamy do Teatru Lalka na Teatralną EduAkcję Warszawy. Przygotowały ją wspólnie trzy warszawskie teatry lalkowe: Teatr Baj, Teatr Guliwer i Teatr Lalka, we współpracy z Biurem Edukacji, Biurem Kultury oraz Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.
Kiedy: 16 kwietnia 2024 r.,
Godzina: 14.00-17.45
Gdzie: Teatr Lalka, Plac Defilad 1
Wydarzenie jest skierowane do nauczycieli warszawskich placówek przedszkolnych oraz szkolnych.
W gronie aktorów, edukatorów z teatrów lalkowych i nauczycieli zastanowimy się, jak za pomocą technik teatralnych wzmacniać i rozwijać kompetencje przyszłości – kreatywność, komunikację, współpracę, krytyczne myślenie w uczestnikach procesu edukacyjnego i artystycznego.
PROGRAM
Jak teatr rozwija i wspiera kompetencje przyszłości?
14.00 – 15.30 Powitanie i wykłady otwierające
1. Agnieszka Trepkowska, SP nr 143 im. Stefana Starzyńskiego
Jak szkoła, przedszkole i teatr mogą wspólnie wspierać rozwój kompetencji 4K?
Kompetencje przyszłości, zwane kompetencjami 4K to określenie, które zyskało w ostatnich latach dużą popularność wskazując, że tzw. 4K czyli: kreatywność, kooperatywność, komunikacja i krytyczne myślenie stanowią charakterystyczną mieszankę cech, typowych dla człowieka „przyszłości”, mających kluczowe znaczenie dla rozwoju jego kariery zawodowej i życia codziennego. Jak placówki oświatowe, takie jak szkoła czy przedszkole, mogą działać wspólnie z teatrem, by wzmacniać i rozwijać ten właśnie zestaw kompetencji w uczestnikach procesu edukacyjnego i artystycznego?
2. Andrzej Bocian, Teatr Baj
Jak teatr lalek/dla dzieci wpływa na rozwój młodych odbiorców
Jakimi środkami posługuje się profesjonalny teatr dla dzieci, pracując nad sztuką skierowaną specjalnie dla publiczności będącej na etapie uczenia się „języka teatru”? Zaczniemy od podstaw akademickich, z których wyrasta wysoka kompetencja teatrów zawodowych działających w poczuciu misji kształtowania i rozwijania wielu pozytywnych cech młodych widzów: empatii, wrażliwości na drugiego człowieka, wyobraźni, zrozumienia przyczynowości i skutku działań. Skupimy się też na tym jak instytucja teatru lalek konkuruje ze światem Internetu, multimediów i komercyjnych widowisk oferowanych współczesnemu odbiorcy dziecięcemu.
14.30 – 15.15
Prezentacje wybranych projektów teatrów, w szczególny sposób rozwijających kompetencje najmłodszych dzieci
Mirosława Płońska-Bartsch, Małgorzata Dziurzyńska, Teatr Lalka
Lalka edukuje w teatrze
Marta Gryko-Sokołowska, Oskar Lasota, Teatr Baj
Teatr wiem co to
Anna Kierkosz, Anna Katarzyna Miller, Teatr Guliwer
Teatralnik i #Połączenia. Projekty Teatru Guliwer realizowane wspólnie z przedszkolami
i szkołami
15.15 – 16.15 sesja stolikowa / catering
Prezentacja oferty repertuarowej i warsztatowej warszawskich teatrów lalkowych: Baj, Guliwer i Lalka, ukierunkowanej na pracę z dziećmi z placówek szkolnych i przedszkolnych; dyskusje stolikowe, rozmowy indywidualne.
16.15 warsztaty
Prezentacja wybranych warsztatów, adresowanych do grup dzieci z przedszkoli i szkół, przygotowanych przez warszawskie teatry lalkowe: Baj, Guliwer i Lalka
Uwaga: prosimy o wskazanie w formularzu uczestnictwa w wybranym warsztacie. Warsztaty są prowadzone równolegle. Można wziąć udział tylko w jednym warsztacie.
- Teatr Baj, Kawiarenka
Edukacja teatralna jako narzędzie wspomagające rozwój dziecka
Prowadzenie: Elżbieta Bieda
Warsztaty artystyczno-inspiracyjne wykorzystujące klasyczne formy pracy w teatrze lalek. Praca różnymi technikami animacji oraz mechanizmy artystycznego działania, które można wykorzystać w pracy z dziećmi.
Czas trwania: 60 minut
- Teatr Guliwer, Scena
Warsztat storytellingowy inspirowany spektaklem Orecchio brat Pinokia
Prowadzenie: Anna Kierkosz, Julianna Chrzanowska
Tworzenie opowieści na podstawie obejrzanego spektaklu.
Czas trwania: ok. 70 minut - Teatr Lalka, Foyer
Stwórz swoją lalkę
Prowadzący: Aneta Jucejko Pałęcka, Wojciech Pałęcki
Tworzenie opowieści z wykorzystaniem dostarczonych narzędzi. Materiałem literackim do stworzenia własnej lalki jest scenariusz Jarosława Kiliana Miłość do dwóch mandarynek.
Czas trwania 60 minut
Zakończenie wydarzenia planowane jest na godzinę ok. 17.45
Więcej informacji