Panel dyskusyjny pt. „Dziecko – Dorosły – leksykon wrażliwości”

grafika ilustracyjna

Serdecznie zapraszamy Dyrekcję Szkół Podstawowych i Średnich oraz Szkół Artystycznych, wychowawców klas (od 3 klasy szkoły podstawowej do 4 klasy szkoły średniej), nauczycieli języka polskiego oraz przedmiotów artystycznych, pedagogów i psychologów szkolnych oraz przedstawicieli rodziców na panel dyskusyjny pt. „Dziecko – Dorosły – leksykon wrażliwości” już 15 września, piątek, o godz. 12:00.

W ramach wydarzenia zapraszamy na:

warsztat tematyczny, poświęcony następującym zagadnieniom: jak pracować z emocjami dzieci i młodzieży, jak reagować na emocje dziecka, jak pomóc dziecku radzić sobie z nimi. Budowanie poczucia empatii w relacji z dzieckiem i rodziną przeżywającym żałobę.
Prowadzący: Marlena Kazoń
Czas trwania: ok. 1 h 30 min / 1h 45 min

/ krótka przerwa kawowa /

– debatę pt. „Być blisko siebie, czyli o emocjach w teatrze i pedagogice teatru”.

Podczas spotkania dotkniemy zagadnień dotyczących emocji dzieci, z uwzględnieniem w ich życiu straty, lęku, obaw, samotności czy brania odpowiedzialności za rodzinę. Jak rozmawiać i czy rozmawiać? Jak sztuka może pomóc nam w trudniejszych chwilach, w których emocję biorą górę?
Ponadto poruszone zostaną zagadnienia dot. rozwoju twórczego myślenia, umiejętności czytania symboli i znaków, wykorzystania sztuki do wejścia w głąb siebie, odkrycia własnych emocji oraz sposobów ich uzewnętrznienia.
Porozmawiamy o pedagogice teatru jako o sposobie na kontakt z emocjami i o tym, jak my jako pedagodzy i pedagożki, nauczyciele i nauczycielki możemy z tej metody korzystać w swojej codziennej pracy.
Czas trwania: ok. 1 h 15 min / 1 h 30 min

Debatę z udziałem Ewy Piotrowskiej – reżyserka spektaklu „Dziewczynka ze skrzypcami”, (najnowszego przedstawienia Teatru Baj, które porusza temat silnych emocji w życiu dziecka i dorosłego), Marleny Kazoń – psychoterapeuta, psychoterapeuta rodzin, dzieci i młodzieży, psychoterapeuta traumy, poprowadzi Paulina Andruczyk – członkini Stowarzyszenia Pedagogów Teatru, stwarzając przestrzeń do wymiany doświadczeń, przemyśleń oraz do wzajemnej inspiracji.

  • Istnieje możliwość otrzymania zaświadczenia o uczestnictwie w wydarzeniu.
  • Zainteresowanych wzięciem udziału w tym bezpłatnym wydarzeniu realizowanym w ramach projektu pt. „Dziecko – Dorosły – leksykon wrażliwości” dofinansowanym ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) 2014-2021, prosimy o zarejestrowanie się na stronie: https://forms.gle/KSt7rNDiYBiye3xf7
    W razie problemów wysłanie zgłoszenia na adres mailowy: bow@teatrbaj.pl
  • Termin nadsyłania zgłoszeń: do 13 września 2023, do godz. 15:00.
    O zakwalifikowaniu się decyduje kolejność zgłoszeń.

Szczegółowych informacji udziela: Dział Organizacji widowni: 789 142 249, 519 059 612 (w dniach: 24.08-15.09), oraz Dział Promocji: 507 236 576 (w dniach 11-15.09).


O prowadzących:

Paulina Andruczyk – kulturoznawczyni, animatorka kultury, pedagożka teatru. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywała dzięki pracy m.in.: ze Stowarzyszeniem Pedagogów Teatru, Białołęckim Ośrodkiem Kultury, Bielańskim Ośrodkiem Kultury, Fundacją na Rzecz Wspólnot Lokalnych „Na Miejscu”, Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, Teatrem Węgajty oraz dzięki pracy w dziale edukacji Teatru Studio w Warszawie. Pracowała ze społecznościami lokalnymi na warszawskiej Pradze, Woli, Bielanach, Białołęce i Bemowie. Obecnie pracuje w Staromiejskim Domu Kultury na stanowisku Koordynatorki ds. programów i projektów strategicznych.

Marlena Ewa Kazoń  –  psychoterapeuta, psychoterapeuta rodzin, dzieci i młodzieży, psychoterapeuta traumy EMDR i Brainspotting.
Ukończyła studia doktoranckie na wydziale psychologii w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, oraz podyplomowe studium psychoterapeutyczne realizowane przez MABOR Centrum Psychologiczno-Medyczne i Centrum Doradztwa i Szkoleń, atestowane przez European Association of Psychotherapy, zaakceptowane przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, oraz podyplomowe studia z zakresu psychoonkologii w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Jest również terapeutą traumy EMDR i członkiem Polskiego Towarzystwa EMDR, oraz terapeutą traumy Brainspotting. Kwalifikacje terapeutyczne zdobyła w trakcie szkoleń prowadzonych przez międzynarodowych trenerów z Europejskiego Towarzystwa Terapii EMDR. Jako psychoterapeuta zajmuję się rozpoznawaniem doświadczeń traumatycznych, ich objawów oraz skutków. Udziela wsparcia i pomaga w uporaniu się z następstwami traumy na poziomie emocjonalnym, somatycznym i poznawczym.

Ewa Piotrowska – od 2009 roku Dyrektor Teatru Baj w Warszawie, pełni jednocześnie funkcję dyrektora artystycznego i naczelnego (wcześniej w latach 2005-2008 pracowała jako Dyrektor Artystyczny w Teatrze „Maska” w Rzeszowie). Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i wyrazistych reżyserek teatru dla dzieci i młodzieży Polsce. W swoim dorobku reżyserskim ma blisko pięćdziesiąt przedstawień, z których wiele zdobyło prestiżowe nagrody na festiwalach i w konkursach teatralnych. Reżyseruje i tworzy zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jest członkiem Polskiego oddziału ASSITEJ, a w latach 2014-2018 zasiadała w jego Zarządzie jako skarbnik. Jest Prezydentką Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA oraz członkiem Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów. Uhonorowana Srebrnym i Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2015 roku na wniosek dzieci Międzynarodowa Kapituła przyznała Dyrektor Teatru Baj Ewie Piotrowskiej Order Uśmiechu. W 2016 roku otrzymała Nagrodę „Henryk” przyznawaną przez ZASP za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru lalek.

Wydarzenie realizowane w ramach projektu pt. „Dziecko – Dorosły – leksykon wrażliwości” dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) 2014-2021.


Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.