Spektakl i spotkanie autorskie „A niech to czykolada!”

Książka i teatr – spotkanie nieprzypadkowe, trzy dni po Światowym Dniu Książki, obchodzonym 23 kwietnia. Odbyło się na Czykoladowym gruncie w Teatrze Baj. Czekolada i czykolada różnią się nie tylko literą, ale także właściwościami, o czym mogli przekonać się widzowie spektaklu „A niech to czykolada!” oraz czytelnicy książki Pawła Beręsewicza.
Książka i teatr mogą się wzajemnie inspirować i wspierać, na różne sposoby. Książka „A niech to czykolada!” Pawła Beręsewicza (pierwsze wydanie w 2011 r.)  stała się inspiracją dla Ewy Piotrowskiej – reżysera, do przedstawienia tej niesamowitej i zagadkowej historii na scenie (prapremiera miała miejsce w Teatrze Baj w grudniu 2016 r.). Wczoraj, 26 kwietnia, po spektaklu świętowaliśmy w Baju ukazanie się drugiego wydania książki w nowej szacie graficznej. Podczas spotkania z pisarzem Pawłem Beręsewiczem i reżyserem spektaklu Ewą Piotrowską młodzi widzowie zadawali wnikliwe pytania, m.in. „Jak autor trafił na trop Czykoladowej historii?”, „Dlaczego taki tytuł książki?”, „Co zainspirowało Panią reżyser w tej książce, że podjęła się jej realizacji w teatrze?”,  „Kim był tajemniczy Dundolf?”. Wiele z tych pytań było początkiem ciekawej dyskusji. Na niektóre z nich sam autor nie umiał jednoznacznie odpowiedzieć, bowiem okazało się, że on też jest tylko pośrednikiem w przekazywaniu historii, które mieszkają gdzieś „ponad nami”, być może w wielkiej bibliotece Dundolfa?
Z wypowiedzi obojga twórców wynika, że mają głęboką świadomość odmienności tworzywa, którym się posługują – literatura, język a teatr i teatralne środki wyrazu – a jednocześnie są tą odmiennością języka swoich sztuk zafascynowani, co prowadzi do owocnej współpracy. Obecnie pracują wspólnie nad historią „A niech to czykolada!” w nowej odsłonie – w formie słuchowiska.
Publiczność na spektaklu i spotkaniu była wyjątkowa – złożona z przyjaciół Teatru Baj z projektu „Praskie partnerstwa pedagogiczno-teatralne”. Gościliśmy uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 258, z Gimnazjum nr 31, dzieci i instruktorów z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci z Oddziału Praga Północ oraz przedstawicieli Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Targówek i Domu Kultury „Świt”.
Po spotkaniu widzowie i miłośnicy książek mogli otrzymać autograf pisarza Pawła Beręsewicza, z czego skwapliwie korzystali ustawiając się długą kolejkę. Każdy z nich wyszedł z Teatru z osobistą   dedykacją od autora.
Tym, którzy na spotkaniu nie byli, a mają ochotę poznać genezę książki „A niech to czykolada!”, jej drogę na scenę oraz to, co z tego wyniknęło, polecamy wywiad z Pawłem Beręsewiczem dla portalu Qlturka.pl.

28.4.2017
 

.