„Praska Dorożka Teatralna” jest unikalnym, mobilnym teatrem, który w okresie wakacyjnym odwiedza praskie podwórka. Do specjalnie zaaranżowanej, kolorowej nyski wsiada zespół naszego teatru, aby pokazać spektakl praskim dzieciakom w ich codziennej przestrzeni. „Praska Dorożka Teatralna” oznacza dla nas wyjście z murów teatru i granie spektakli na sąsiadujących podwórkach. Więcej, jest budowaniem z dziećmi mocnej więzi, w której równie ważne są obie strony.

Centrum projektu jest spektakl „W kole” Krystyny Miłobędzkiej w reżyserii Sebastiana Świądra.

Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m. st. Warszawy do 2022 roku.

Praska Dorożka Teatralna 2017

21 maja 2017 roku kolorowa nyska wożąca aktorów wróci na praskie ulice i znów zawita na podwórka. Zanim jednak zagramy oczekiwany przez wszystkich spektakl, nasi animatorzy poprowadzą z dziećmi warsztaty. A z kolei po zagranym przedstawieniu animatorzy wrócą do mieszkańców nie tylko, aby poprowadzić zajęcia, ale także aby zaprezentować stworzone specjalnie na tę okazję działania performatywne. Będzie więc nas na w tym roku na podwórkach dużo i często.

Pierwszy spektakl odbędzie się – przy znanym nam z zeszłorocznych działań adresie – przy ul. Stalowej 25. Potem gościnnie wyjedziemy na chwilę na 21. Biennale Sztuki dla Dziecka do Poznania, aby pokazać spektakl „W kole” autorce – pani Krystynie Miłobędzkiej. To będzie również okazja, aby podzielić się swoim doświadczeniem z mieszkańcami Poznania, których również zaprosimy na miniwarsztaty.

Kolejne spektakle zagramy w następujących terminach: 11 czerwca, 18 czerwca, 25 czerwca, 3 września, 10 września i 17 września. Mamy nadzieję, że mieszkańcy czekają na te weekendowe wydarzenia tak samo jak my.

Partnerem projektu jest Stowarzyszenie Pedagogów Teatru.

Praska Dorożka Teatralna 2016

Rozpoczęty w 2016 roku projekt zakładał prezentację spektaklu „W kole” w reżyserii Sebastiana Świądra oraz poprzedzała go praca animatorów ze Stowarzyszenia Pedagogów Teatru. Następnie, po zakończeniu spektaklu przez następne dni dzieci brały udział w warsztatach, podczas których nauczyły się, jak ze zwykłych przedmiotów – desek, kapsli, butelek, klapka – zrobić teatr.

Koło, magiczny obszar zakreślany na podwórku dziecięcą ręką, staje się dla bohaterów spektaklu miejscem inicjacji w skomplikowany system reguł porządkujących wspólne życie. Koło jest jednak przede wszystkim miejscem niczym nieskrępowanej kreacji i dziecięcej wyobraźni. Spektakl stawia pytanie: czy lepiej pozostać w kole oddzielnie i budować swój świat w pojedynkę, czy otworzyć je na obecność innych, a przez to zacierać jednoznaczne i wyraźne podziały między „ty” i „ja”.

Premierowy spektakl „W kole” został zagrany na podwórku przy ul. Okrzei 29. Przedstawienie obejrzało ok. 70 osób. W 2016 roku odbyło się jeszcze 6 prezentacji spektaklu: na podwórku przy ul. Strzeleckiej 7/9, ul. Środkowej 3, ul. Lubelskiej 30/32, ul. Stalowej 25, ul. Ząbkowskiej 7, i na zakończenie projektu: na dziedzińcu Teatru Baj, przy ul. Jagiellońskiej 28.

Partnerem projektu jest Stowarzyszenie Pedagogów Teatru.

Galeria