„Podwórza” są projektem artystycznym i społecznym, a naszym celem jest wzajemne poznawanie się oraz zbliżanie do siebie prażan. Próbujemy zbierać opowieści mieszkańców kamienic znajdujących się przy wybranych podwórkach i w oparciu o te historie przygotowujemy wspólne działania artystyczne. Na dodatek wszystko dzieje się na podwórku!

Projekt jest kontynuacją idei „Praska Dorożka Teatralna” i w dużej mierze z nią koresponduje. Teatr Baj do realizacji projektu zaprosił Stowarzyszenie Pedagogów Teatru.

Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy
w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m. st. Warszawy do 2022 roku.

Podwórza 2017

Tegoroczna edycja projektu to kilka odsłon rozważań na temat „domu” i „własnego podwórka”. Sięgniemy do różnorodnych środków wyrazu – co zaskakujące – nie tylko czysto teatralnych. W tym roku będzie też bardzo muzycznie. Pojawimy się na podwórkach u naszych sąsiadów, ale też zaprosimy sąsiadów do nas – organizując ostatnie, przed rozpoczynającym się remontem budynku przy ul. Jagiellońskiej 28, szczególne spotkanie na naszym podwórku.

W ramach projektu zaprosimy Państwa na spektakl antropologiczno-społeczny „Dom”. Dom wydaje się czymś prostym i dobrze znanym. Okazuje się, że każdy z nas z tym pojęciem łączą jednak inne doświadczenia, wspomnienia i pragnienia. W ciągu niemal 2 miesięcy pracy będziemy przyglądać się idei „domu” i skojarzeniom, które uruchamia. Szczególnie ważne jest dla nas doświadczenie mieszkańców Pragi w momencie trwania Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy. Chcemy przyjąć perspektywę naszych praskich sąsiadów, dla których „dom” jako przestrzeń podlega właśnie transformacji, staje się czymś ruchomym.

Podczas pracy w terenie, wspólnych spotkań aktorów, pedagogów teatru i mieszkańców, stworzymy zbiór opowieści, śladów, doświadczeń praktyk dużych i małych mieszkańców praskich domów. Zebrany materiał zaowocuje spektaklem DOM, który pokażemy na praskich podwórkach pod koniec lipca.

Spotkamy się z Państwem również na koncertach zespołu BARDZO DUŻY DOM, który w swoich utworach mieści doświadczenia, marzenia i potrzeby mieszkańców warszawskiej Pragi. Piosenki, które są zapisem dźwięków, fantazji, rozmów i spotkań z mieszkańcami znajdą się na płycie „Prognoza Pogody”. Zapraszamy do wspólnego muzykowania. Zespół zagra czterokrotnie: 14 czerwca, 8 września, 9 września i 16 września.

Zespół BARDZO DUŻY DOM tworzą:
Andrzej Bocian
Natalia Leszczyńska
Agnieszka Szymańska
Sebastian Świąder
Maciej Wróbel

Mamy dla Państwa jeszcze jedną niespodziankę. W ostatni weekend sierpnia (26-27.08) zaprosimy Was na wydarzenie, którego kształtu jeszcze przez chwilę nie będziemy zdradzać. Możemy tylko zapewnić, że spróbujemy sprostać ciekawości jaka często towarzyszy teatralnym widzom.

Podwórza 2016

W 2016 roku w ramach „Podwórzy” powstały 4 etiudy oraz mini-projekt muzyczny, które zostały zaprezentowane podczas finału, zrealizowanego 11 września 2016 roku na podwórku przy ul. Kłopotowskiego 28 / Okrzei 29.
Ogromny udział mieszkańców w przygotowanie projektu oraz finału, wdzięczność i zadowolenie uczestników pozwoliły zbudować nasze sąsiedzkie relacje pomiędzy teatrem i mieszkańcami podwórka. Projekt pomógł w odnalezieniu twórczych dzieci oraz kreatywnym zaangażowaniu dorosłych.

 

Galeria