W kole
Kategoria wiekowa:
od 5 lat, Praga
Data premiery:
18 czerwca 2016
Czas trwania:
1 godz. 0 min.

Twórcy

autor: Krystyna Miłobędzka
reżyseria: Sebastian Świąder
dramaturgia: Justyna Lipko-Konieczna
scenografia i kostiumy: Katarzyna Proniewska-Mazurek
ruch sceniczny: Małgorzata Suś

Obsada

Andrzej Bocian / Marcin Marcinowicz
Elżbieta Bieda / Izabela Zachowicz (gościnnie)
Malwina Czekaj
Hanna Kinder-Kiss
Natalia Leszczyńska (gościnnie)

Opis spektaklu

„W kole” to jeden z najważniejszych tekstów wybitnej poetki Krystyny Miłobędzkiej. Po kilkudziesięciu latach przerwy awangardowa sztuka Miłobędzkiej powraca do teatru. Tym razem zaistnieje nie na tradycyjnie rozumianej scenie teatralnej, lecz w przestrzeni podwórka, w miejscu, które stanowi podskórny nerw świata kreowanego przez poetkę. Koło, magiczny obszar zakreślany na podwórku dziecięcą ręką, staje się dla bohaterów spektaklu miejscem inicjacji w skomplikowany system reguł porządkujących wspólne życie. Koło jest jednak przede wszystkim miejscem niczym nieskrępowanej kreacji i dziecięcej wyobraźni. Spektakl stawia pytanie: czy lepiej pozostać w kole oddzielnie i budować swój świat w pojedynkę, czy otworzyć je na obecność innych, która zaciera jasne i wyraźne podziały między „ty” i „ja”.

Spektakle „W kole”, grane w kameralnej atmosferze dla mieszkańców praskich podwórek, z założenia zamknięte dla szerokiej publiczności, są swoistą podróżą. Celem tej podróży jest zbudowanie relacji między Teatrem Baj i jego dziecięcymi widzami, co istotne: nie tylko relacji artystycznej, lecz przede wszystkim relacji sąsiedzkiej. Praska Dorożka Teatralna oznacza bowiem nie tylko opuszczenie murów teatru i granie spektakli na terenie sąsiadujących z teatrem podwórek, ale przede wszystkim zbudowanie z dziećmi i ich otoczeniem mocnej więzi, w której równie ważne są obie strony relacji.

Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji do 2022 roku. Partner projektu: Stowarzyszenie Pedagogów Teatru. Współpraca: Grupa Pedagogiki i Animacji Społecznej GPAS Praga Północ, LUB/LAB.

Galeria

Comments are closed.