Projekty rewitalizacyjne: „Praskie partnerstwa pedagogiczno-teatralne”, „Praska Dorożka Teatralna na podwórzach” czyli #BajdlaPragi 2018

Już po raz trzeci Teatr Baj zaprasza widzów na działania wynikające z prowadzonego przez Miasto Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku. W tym roku przygotowaliśmy dla mieszkańców warszawskiej Pragi (ale zapraszamy na nie również mieszkańców innych wspaniałych stołecznych dzielnic) wydarzenia teatralne, animacyjne, warsztatowe, performatywne i muzyczne. Na ulicach znowu pojawi się kolorowa, sygnowana przez Baj, Nysa, która choć już bardzo leciwa to wciąż pełna energii i entuzjazmu. Zapraszamy mieszkańców i instytucje do wydarzeń i działań realizowanych w ramach dwóch projektów.

Zadania zostały zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m. st. Warszawy do 2022 roku.

Praska Dorożka Teatralna na podwórzach – ewolucyjnie narodziła się z dwóch dotychczas prowadzonych przez Baj zadań: „Praskiej Dorożki Teatralnej” i „Podwórz”, które powstały we współpracy Teatru Baj ze Stowarzyszeniem Pedagogów Teatru. Przenikanie i wzajemne uzupełnianie się tych projektów, skłoniło nas do połączenia sił tkwiących w każdym z nich. Działania zawarte w projekcie ponownie zostaną skierowane do mieszkanek i mieszkańców warszawskiej Pragi, do dzieci oraz do dorosłych (co w przypadku naszego Teatru nie jest tak oczywiste). Chcemy powtórnie odwiedzić podwórka w okolicy ulic: Kłopotowskiego, Środkowej, Ząbkowskiej, Ziemowita, placu Hallera oraz zahaczyć o miejsca, w których Teatr Baj do tej pory zdążył tylko zapowiedzieć swoją pracę – Targówek Mieszkaniowy i Kamionek. Zżyliśmy się z tymi adresami i przede wszystkim z ludźmi, którzy je tworzą. Czekamy niecierpliwie na spotkania, rozmowy, wzajemne inspiracje – na wymianę wzajemnych pokładów energii.

Praska Dorożka Teatralna 2017

21 maja 2017 roku kolorowa nyska wożąca aktorów wróci na praskie ulice i znów zawita na podwórka. Zanim jednak zagramy oczekiwany przez wszystkich spektakl, nasi animatorzy poprowadzą z dziećmi warsztaty. A z kolei po zagranym przedstawieniu animatorzy wrócą do mieszkańców nie tylko, aby poprowadzić zajęcia, ale także aby zaprezentować stworzone specjalnie na tę okazję działania performatywne. Będzie więc nas na w tym roku na podwórkach dużo i często.

Pierwszy spektakl odbędzie się – przy znanym nam z zeszłorocznych działań adresie – przy ul. Stalowej 25. Potem gościnnie wyjedziemy na chwilę na 21. Biennale Sztuki dla Dziecka do Poznania, aby pokazać spektakl „W kole” autorce – pani Krystynie Miłobędzkiej. To będzie również okazja, aby podzielić się swoim doświadczeniem z mieszkańcami Poznania, których również zaprosimy na miniwarsztaty.

Kolejne spektakle zagramy w następujących terminach: 11 czerwca, 18 czerwca, 25 czerwca, 3 września, 10 września i 17 września. Mamy nadzieję, że mieszkańcy czekają na te weekendowe wydarzenia tak samo jak my.

Partnerem projektu jest Stowarzyszenie Pedagogów Teatru.

Praska Dorożka Teatralna 2016

Rozpoczęty w 2016 roku projekt zakładał prezentację spektaklu „W kole” w reżyserii Sebastiana Świądra oraz poprzedzała go praca animatorów ze Stowarzyszenia Pedagogów Teatru. Następnie, po zakończeniu spektaklu przez następne dni dzieci brały udział w warsztatach, podczas których nauczyły się, jak ze zwykłych przedmiotów – desek, kapsli, butelek, klapka – zrobić teatr.

Koło, magiczny obszar zakreślany na podwórku dziecięcą ręką, staje się dla bohaterów spektaklu miejscem inicjacji w skomplikowany system reguł porządkujących wspólne życie. Koło jest jednak przede wszystkim miejscem niczym nieskrępowanej kreacji i dziecięcej wyobraźni. Spektakl stawia pytanie: czy lepiej pozostać w kole oddzielnie i budować swój świat w pojedynkę, czy otworzyć je na obecność innych, a przez to zacierać jednoznaczne i wyraźne podziały między „ty” i „ja”.

Premierowy spektakl „W kole” został zagrany na podwórku przy ul. Okrzei 29. Przedstawienie obejrzało ok. 70 osób. W 2016 roku odbyło się jeszcze 6 prezentacji spektaklu: na podwórku przy ul. Strzeleckiej 7/9, ul. Środkowej 3, ul. Lubelskiej 30/32, ul. Stalowej 25, ul. Ząbkowskiej 7, i na zakończenie projektu: na dziedzińcu Teatru Baj, przy ul. Jagiellońskiej 28.

Partnerem projektu jest Stowarzyszenie Pedagogów Teatru.

Praskie partnerstwa pedagogiczno-teatralne to z kolei trzecia edycja projektu, którego formuła opiera się przede wszystkim na wzajemnej wymianie wiedzy i doświadczenia pomiędzy różnymi praskimi organizacjami i instytucjami. Uczymy się w jego trakcie wsłuchiwać w swoje wzajemne pedagogiczno-artystyczne potrzeby i próbujemy je realizować. W tegorocznej edycji oprócz Teatru Baj wezmą udział: Dom Kultury „Świt”, Szkoła Podstawowa nr 395 im. Rotmistrza Witolda Pileckiego, Fundacja Pozytywna Praga, Szkoła Podstawowa nr 258 im. gen. Jakuba Jasińskiego, Stowarzyszenie Praktyków Dramy Stop-Klatka, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci z Pragi Północ, Towarzystwo Przyjaciół Pragi, a być może to jeszcze nie wszyscy.
Tegoroczną edycję projektu chcemy oprzeć przede wszystkim na pedagogicznych działaniach teatralnych ze specjalnym naciskiem na animację lalek. Jako najstarszy w Polsce, 90-letni, teatr lalek chcemy przekazać swoje doświadczenie i umiejętności w tym zakresie. Skupienie się na jednej (choć niezwykle szerokiej i bujnej) dziedzinie pozwoli poświęcić projektowi więcej uwagi partnerów i skupić wokół niego zainteresowanych uczestników.
Hasłem towarzyszącym projektowi od pierwszej edycji jest nieustająco:

Jestem dobry. Jestem mądry. Jestem ważny. Jestem z Pragi.

Praskie Partnerstwa Pedagogiczno-Teatralne 2017

W tegorocznej edycji projektu biorą udział następujący partnerzy: Dom Kultury Praga, Dom Kultury Świt, Gimnazjum nr 31, Fundacja Pozytywna Praga, Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy, Szkoła Podstawowa nr 258, Stowarzyszenie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL, Stowarzyszenie Praktyków Dramy Stop-Klatka, Teatr Baj, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci z Pragi Północ oraz Towarzystwo Przyjaciół Pragi.

Nauczeni zeszłorocznym doświadczeniem odważniej mówimy już czego chcemy się nauczyć i dowiedzieć. Harmonogram warsztatów i konsultacji jest jeszcze uzupełniany.

Praskie Partnerstwa Pedagogiczno-Teatralne 2016

W 2016 roku odbyliśmy wiele wspólnych spotkań, których celem była diagnoza potrzeb każdej instytucji, określenie obszarów możliwej współpracy, wypracowanie strategii współpracy oraz zaplanowanie wspólnych działań, które jak najlepiej realizowałyby cele i założenia „Praskich partnerstw”.
W maju i czerwcu odbyły się warsztaty dla partnerów projektu „Praskie partnerstwa pedagogiczno-teatralne”, które miały na celu podzielenie się doświadczeniem, metodami i narzędziami pracy między Partnerami. Wśród uczestników warsztatów byli nauczyciele, pedagodzy, psycholodzy, animatorzy, aktorzy, pracownicy świetlic, osoby działające w fundacjach i stowarzyszeniach na rzecz dzieci, młodzieży i rodzin na Pradze Północ, Pradze Południe i Targówku. Wśród licznych warsztatów i konsultacji warto wymienić:

23 maja odbył się dramowy warsztat z zakresu rozwoju inteligencji emocjonalnej / Stowarzyszenie Praktyków Dramy Stop-Klatka
3 czerwca miały miejsce warsztaty animacji pacynki ze szczególnym uwzględnieniem lalki jako instrumentu wyrażania emocji / Teatr Baj
10 czerwca odbyły się specjalne warsztaty prezentujące metodę pracy ze społecznością lokalną / Stowarzyszenie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL
14 listopada odbyło się uroczyste zakończenia pierwszej edycji projektu pod tytułem „Jestem dobry, jestem mądry, jestem ważny, jestem z Pragi”. Była  to doskonała okazja do zaprezentowania przez dzieci krótkich scenek teatralnych i dramowych, a także do pokazania wykonanych prac ceramicznych / Teatr Baj

W 2016 roku projekt zrzeszał dziewięciu partnerów z Pragi Północ, Pragi Południe i Targówka, a wśród nich byli (w porządku alfabetycznym):
Gimnazjum nr 31 z Oddziałami Integracyjnymi im. RTM Witolda Pileckiego
Fundacja Pozytywna Praga
Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy
Szkoła Podstawowa nr 258 im. gen. Jakuba Jasińskiego
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 73 im. Króla Stefana Batorego
Stowarzyszenie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL
Stowarzyszenie Praktyków Dramy Stop-Klatka
Towarzystwo Przyjaciół Dzieci z Pragi Północ
oraz Teatr Baj.

Galeria „Praska Dorożka Teatralna na podwórzach”

 Galeria „Praskie partnerstwa pedagogiczno-teatralne”