„Podwórza” są projektem artystycznym i społecznym, a naszym celem jest wzajemne poznawanie się oraz zbliżanie do siebie prażan. Próbujemy zbierać opowieści mieszkańców kamienic znajdujących się przy wybranych podwórkach i w oparciu o te historie przygotowujemy wspólne działania artystyczne. Na dodatek wszystko dzieje się na podwórku!

Projekt jest kontynuacją idei „Praska Dorożka Teatralna” i w dużej mierze z nią koresponduje. Teatr Baj do realizacji projektu zaprosił Stowarzyszenie Pedagogów Teatru.

Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji do 2022 roku.

Podwórza 2017

Tegoroczna edycja projektu to kilka odsłon rozważań na temat „domu” i „własnego podwórka”. Sięgniemy do różnorodnych środków wyrazu – co zaskakujące – nie tylko czysto teatralnych. W tym roku będzie też bardzo muzycznie. Pojawimy się na podwórkach u naszych sąsiadów, ale też zaprosimy sąsiadów do nas – organizując ostatnie, przed rozpoczynającym się remontem budynku przy ul. Jagiellońskiej 28, szczególne spotkanie na naszym podwórku.

W ramach projektu zaprosimy Państwa na spektakl antropologiczno-społeczny „Dom”. Dom wydaje się czymś prostym i dobrze znanym. Okazuje się, że każdy z nas z tym pojęciem łączą jednak inne doświadczenia, wspomnienia i pragnienia. W ciągu niemal 2 miesięcy pracy będziemy przyglądać się idei „domu” i skojarzeniom, które uruchamia. Szczególnie ważne jest dla nas doświadczenie mieszkańców Pragi w momencie trwania Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy. Chcemy przyjąć perspektywę naszych praskich sąsiadów, dla których „dom” jako przestrzeń podlega właśnie transformacji, staje się czymś ruchomym.

Podczas pracy w terenie, wspólnych spotkań aktorów, pedagogów teatru i mieszkańców, stworzymy zbiór opowieści, śladów, doświadczeń praktyk dużych i małych mieszkańców praskich domów. Zebrany materiał zaowocuje spektaklem DOM, który pokażemy na praskich podwórkach pod koniec lipca.

Spotkamy się z Państwem również na koncertach zespołu BARDZO DUŻY DOM, który w swoich utworach mieści doświadczenia, marzenia i potrzeby mieszkańców warszawskiej Pragi. Piosenki, które są zapisem dźwięków, fantazji, rozmów i spotkań z mieszkańcami znajdą się na płycie „Prognoza Pogody”. Zapraszamy do wspólnego muzykowania. Zespół zagra czterokrotnie: 14 czerwca, 8 września, 9 września i 16 września.

Zespół BARDZO DUŻY DOM tworzą:
Andrzej Bocian
Natalia Leszczyńska
Agnieszka Szymańska
Sebastian Świąder
Maciej Wróbel

Mamy dla Państwa jeszcze jedną niespodziankę. W ostatni weekend sierpnia (26-27.08) zaprosimy Was na wydarzenie, którego kształtu jeszcze przez chwilę nie będziemy zdradzać. Możemy tylko zapewnić, że spróbujemy sprostać ciekawości jaka często towarzyszy teatralnym widzom.

Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji do 2022 roku.

Podwórza 2016

W 2016 roku w ramach „Podwórzy” powstały 4 etiudy oraz mini-projekt muzyczny, które zostały zaprezentowane podczas finału, zrealizowanego 11 września 2016 roku na podwórku przy ul. Kłopotowskiego 28 / Okrzei 29.
Ogromny udział mieszkańców w przygotowanie projektu oraz finału, wdzięczność i zadowolenie uczestników pozwoliły zbudować nasze sąsiedzkie relacje pomiędzy teatrem i mieszkańcami podwórka. Projekt pomógł w odnalezieniu twórczych dzieci oraz kreatywnym zaangażowaniu dorosłych.

Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji do 2022 roku. 

 

Galeria